Po Praze je Ostravsko dalším regionem, kde začaly České radiokomunikace šířit televizní signál novou digitální sítí DVB-T2. U nás ho využívá asi 60 procent lidí. Zjednodušeně řečeno každý, kdo přijímá signál anténou z pozemního vysílače.
Martin Gebauer, generální ředitel Českých radiokomunikací: “Potřebujeme uvolnit sítě pro budoucí mobilní sítě 5G. Abychom to mohli udělat, potřebujeme přejít na efektivnější kódování televizního signálu tak, aby se nám tam vešly všechny programy, které potřebujeme.”
Pro občany to znamená, že si musejí do roku 2020 koupit novou televizi a nebo si opatřit set-top box a pak přeladit televizi. V následujících třech letech, ale budou zatím ještě fungovat souběžně obě sítě.
Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací: “Pokud má divák individuální přijímací anténu, tak nemusí dělat vůbec nic. Pokud diváci bydlí v objektech, kde je společná anténa, tam by měli zavolat servisní firmu.”
Na přechod se připravuje i provozovatel dalšího multiplexu - společnost Digital Broadcasting, která šíří zase jiné TV programy.
Radim Pařízek, majitel Digital Broadcasting: “Začneme na přelomu května a června Prahou a posléze přijde na řadu Brno a Ostrava. Na Ostravu se dostane nejpozději v září.”
Nová síť bude spouštěna postupně a v roce 2020 bude stávající síť definitivně vypnuta.