Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Eko magazín: Nové měření znečišťujících látek v ovzduší

Celý MS kraj |

Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou společně podílet na novém výzkumu čistoty ovzduší. Měření by mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše ve výšce 80ti metrů bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty nabírat ve speciálním voze. Věž vědci vybrali i proto, že je umístěna v centru regionálního znečištění na české straně.

”Tady, na té naší straně, když se podíváte na kteroukoliv stranu dokola z téhle věže, tak zjistíte, že na každé straně máte nějaký typický zdroj znečištění. A jak se točí vítr, tak bude tady přicházet nějaké to znečištění. Na jedné straně je velká koksovna v Polsku, na druhé straně jsou polské lokální topeniště, na třetí straně jsou Katowice a jejich aglomerace, na další straně je třinecká aglomerace, na další ArcelorMittal a tak dále,” dodává Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava.

Zachycené částice budou vědci porovnávat. Měřící sonda, která je umístěna na věži odfiltruje lokální prach, například z aut anebo polí. To napomůže zkoumání nejvýznamnějších zdrojů znečištění z celého regionu.

”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Jančík.

Znečištění ovzduší bude zároveň stabilně zachycovat monitorovací vůz, který bude stát pod věží. Speciální zařízení, umístěné ve voze, prachoměr fidas dokáže nejen změřit prachové částice, ale umí rozlišit i jejich velikost.

Ten projekt se zabývá původem vzniku prachových částic, tak je strašně důležité pochopit jak jsou částice velké, protože podle toho se dá zpět přiřadit, komu patří, kde vznikly, za jakého procesu vznikly, za jaké teploty nebo z jakého materiálu,” říká Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr.

Poláci mají svou stanici v Ratiboři a v rámci tohoto projektu ji doplní dalšími přístroji a zařízeními.

“My, na naší polské straně, budeme měřit ovzduší na meteorologické stanici v Ratiboři. Budeme zkoumat podíl meteorologických podmínek ve výšce kolem 1000 metrů. Budeme zjisťovat jak proudí větry a jaké jsou tepelné podmínky, protože víme, že o čistotě ovzduší rozhodují až ze 70% meteorologické podmínky,” říká polský meteorolog.

Měření doplní vzducholoď, která bude lítat mezi oběma stanicemi ve výšce 1200 metrů a zachytí tak jednotlivé proudy znečištění. Dokreslí celkový obrázek přechodu znečistění z Polska do Česka a naopak. ”Výstupem projektu by mělo být především identifikace původu znečištění, a to jak toho, co přichází z Polska, tak i toho, co odchází z Čech do Polska. To pak bude reprezentováno šipkou, která bude vyčíslenou hodnotou toho, kolik toho znečištění v danou chvíli je,”komentuje Irena Pavlíková, technická manažerka VŠB-TU Ostrava.

”My tento projekt velmi pozorně sledujeme a budeme hlavně zvědaví na výsledky, od kterých si slibujeme to, že by mohly být dalším střípkem do mozaiky poznání o tom, jaké jsou konkrétní vazby meteorologickými podmínkami a kvalitou ovzduší,” dodává Blanka Krejčí Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava, oddělení ochrany čistoty ovzduší. Celý projekt potrvá tři roky. Měření bude nepřetržitě probíhat 12 měsíců. Jednotlivé výstupy budou zaznamenány formou interaktivní mapy na webu projektu a pro uživatele chytrých telefonů ve formě aplikace. Výsledky výzkumu by měly být známy v roce 2020. 

Nahlásit chybu


Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

Včera 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

Včera 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

11. července 2024 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

David Moravec

12. července 2024 13:38 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

ředitel festivalu

Ivan Strachoň (KSČM)

12. července 2024 13:34 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

lídr v krajských volbách

Srpnový velký závod dračích lodí na Slezské Hartě měl předehru v závodě mládeže

12. července 2024 11:10 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Závody dračích lodí mládeže na Slezské Hartě měly být původně jen malou pozvánkou na velké závody dospělých v srpnu. Účast celkem 14 posádek základních i středních škol a atmosféra závodů si však za těmi velkými vůbec nezaostávala.

Bruntálská sportovní gymnastika načala novou kapitolu svých dějin mezinárodním trojbojem

12. července 2024 11:01 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

Farma ve Staré Vodě u Světlé Hory obhájila titul Regionální potravina MS kraje

12. července 2024 10:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Farma U Stromovouse ve Staré Vodě obhájila titul Regionální potravina MS kraje. Získala ho za Jesenický horský sýr z vlastní produkce. Na farmě chovají vlastní krávy plemene Jersey a hnědé krátkosrsté kozy. Na oslavu titulu na farmě pořádali veřejnou ochutnávku sýrů.

Eko magazín: Nové měření znečišťujících látek v ovzduší
Vydáno 10. října 2017 16:02, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Vysoká škola báňská s polským institutem meteorologie a bezpečnostně technologickým klastrem se budou společně podílet na novém výzkumu čistoty ovzduší. Měření by mělo prokázat, kolik prachových částic putuje z české strany do Polska a naopak.

Vysoká věž bývalého dolu František v Horní Suché poslouží vědeckým experimentům v rámci česko-polského projektu AIR Border. Na střeše ve výšce 80ti metrů bude umístěna sonda na měření množství prachových částic. Pod věží se pak budou hodnoty nabírat ve speciálním voze. Věž vědci vybrali i proto, že je umístěna v centru regionálního znečištění na české straně.

”Tady, na té naší straně, když se podíváte na kteroukoliv stranu dokola z téhle věže, tak zjistíte, že na každé straně máte nějaký typický zdroj znečištění. A jak se točí vítr, tak bude tady přicházet nějaké to znečištění. Na jedné straně je velká koksovna v Polsku, na druhé straně jsou polské lokální topeniště, na třetí straně jsou Katowice a jejich aglomerace, na další straně je třinecká aglomerace, na další ArcelorMittal a tak dále,” dodává Petr Jančík, hlavní řešitel projektu, VŠB - Technická univerzita Ostrava.

Zachycené částice budou vědci porovnávat. Měřící sonda, která je umístěna na věži odfiltruje lokální prach, například z aut anebo polí. To napomůže zkoumání nejvýznamnějších zdrojů znečištění z celého regionu.

”Ty vzorky, které budeme analyzovat z osmi směrů se budou zkoumat speciální metodou, která se moc nepoužívá - neutronovou aktivační analýzou. Výhoda analýz je, že z jednoho vzorku dokážeme analyzovat desítky prvků,” dodává Jančík.

Znečištění ovzduší bude zároveň stabilně zachycovat monitorovací vůz, který bude stát pod věží. Speciální zařízení, umístěné ve voze, prachoměr fidas dokáže nejen změřit prachové částice, ale umí rozlišit i jejich velikost.

Ten projekt se zabývá původem vzniku prachových částic, tak je strašně důležité pochopit jak jsou částice velké, protože podle toho se dá zpět přiřadit, komu patří, kde vznikly, za jakého procesu vznikly, za jaké teploty nebo z jakého materiálu,” říká Jiří Bílek, projektový manažer, Bezpečnostně technologický klastr.

Poláci mají svou stanici v Ratiboři a v rámci tohoto projektu ji doplní dalšími přístroji a zařízeními.

“My, na naší polské straně, budeme měřit ovzduší na meteorologické stanici v Ratiboři. Budeme zkoumat podíl meteorologických podmínek ve výšce kolem 1000 metrů. Budeme zjisťovat jak proudí větry a jaké jsou tepelné podmínky, protože víme, že o čistotě ovzduší rozhodují až ze 70% meteorologické podmínky,” říká polský meteorolog.

Měření doplní vzducholoď, která bude lítat mezi oběma stanicemi ve výšce 1200 metrů a zachytí tak jednotlivé proudy znečištění. Dokreslí celkový obrázek přechodu znečistění z Polska do Česka a naopak. ”Výstupem projektu by mělo být především identifikace původu znečištění, a to jak toho, co přichází z Polska, tak i toho, co odchází z Čech do Polska. To pak bude reprezentováno šipkou, která bude vyčíslenou hodnotou toho, kolik toho znečištění v danou chvíli je,”komentuje Irena Pavlíková, technická manažerka VŠB-TU Ostrava.

”My tento projekt velmi pozorně sledujeme a budeme hlavně zvědaví na výsledky, od kterých si slibujeme to, že by mohly být dalším střípkem do mozaiky poznání o tom, jaké jsou konkrétní vazby meteorologickými podmínkami a kvalitou ovzduší,” dodává Blanka Krejčí Český hydrometeorologický ústav, pobočka Ostrava, oddělení ochrany čistoty ovzduší. Celý projekt potrvá tři roky. Měření bude nepřetržitě probíhat 12 měsíců. Jednotlivé výstupy budou zaznamenány formou interaktivní mapy na webu projektu a pro uživatele chytrých telefonů ve formě aplikace. Výsledky výzkumu by měly být známy v roce 2020. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000010153/eko-magazin-nove-mereni-znecistujicich-latek-v-ovzdusi