Už v říjnu jsme vás informovali o případu, kdy v Hlučíně zachránil obyvatele rodinného domu detektor plynu. Jedovatý oxid uhelnatý unikal z karmy. Díky alarmu stihla rodina utéct ven a nadýchala se jen minimálně. O rok dříve se v nedaleké ulici ze stejného důvodu otrávila 13 členná pěstounská rodina. Všichni skončili v nemocnici.
Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MS kraje: “Jedná se řádově o desítky událostí za rok. V posledních letech evidujeme těchto případů 40 - 50. Není to zdaleka jen v zimě, ale je pravdou, že mezi listopadem a březnem je jasná kumulace těchto situací.”
V podobných případech je velmi důležitá rychlost. Prvním krokem by mělo být buďto otevření okna a nebo vynesení otráveného člověka na čerstvý vzduch. Pak přichází na řadu první pomoc.
David Machálek, záchranář: “Ověříme základní životní funkce. Když nereaguje zakloníme hlavu, vidíme, že hruď se zvedá, v tom okamžiku vím, že dýchá a má funkční krevní oběh. V tomto momentu můžeme zavolat záchrannou službu.”
Podle záchranářů je velmi důležité se nebát, že něco pokazíte a první pomoc poskytnout. Na tísňové lince 155 jsou zkušení operátoři, kteří vás povedou až do příjezdu záchranné služby.