Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Otravy oxidem uhelnatým jsou v zimě častější

S příchodem zimní sezóny každoročně přibývá případů otrav oxidem uhelnatým. Nejčastěji vlivem špatně fungujícího topení. V lepším případě lidi upozorní detektor plynu a následky jsou minimální. V horším případě ale hrozí těžká otrava a dokonce i smrt. My vám teď poradíme, jak se v takové situaci zachovat.

Už v říjnu jsme vás informovali o případu, kdy v Hlučíně zachránil obyvatele rodinného domu detektor plynu. Jedovatý oxid uhelnatý unikal z karmy. Díky alarmu stihla rodina utéct ven a nadýchala se jen minimálně. O rok dříve se v nedaleké ulici ze stejného důvodu otrávila 13 členná pěstounská rodina. Všichni skončili v nemocnici.

Lukáš Humpl, mluvčí Zdravotnické záchranné služby MS kraje: “Jedná se řádově o desítky událostí za rok. V posledních letech evidujeme těchto případů 40 - 50. Není to zdaleka jen v zimě, ale je pravdou, že mezi listopadem a březnem je jasná kumulace těchto situací.”

V podobných případech je velmi důležitá rychlost. Prvním krokem by mělo být buďto otevření okna a nebo vynesení otráveného člověka na čerstvý vzduch. Pak přichází na řadu první pomoc.

David Machálek, záchranář: “Ověříme základní životní funkce. Když nereaguje zakloníme hlavu, vidíme, že hruď se zvedá, v tom okamžiku vím, že dýchá a má funkční krevní oběh. V tomto momentu můžeme zavolat záchrannou službu.”

Podle záchranářů je velmi důležité se nebát, že něco pokazíte a první pomoc poskytnout. Na tísňové lince 155 jsou zkušení operátoři, kteří vás povedou až do příjezdu záchranné služby.
SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Nemocnice Vyškov, příspěvková organizace

od 19 110 Kč/měsíc

Detail

BUDEXPORT PRAHA , a.s.

od 23 000 do 68 000 Kč/měsíc

Detail

TEDOM a.s.- pracoviště Výčapy

od 25 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků