Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Noční otřes země vzbudil obyvatele Moravskoslezského kraje

Otřes země v noci ze soboty na neděli vyděsil tisíce lidí v Moravskoslezském kraji. Podle dostupných informací seismologů vycházelo zemětřesení z hloubky osmi kilometrů pod zemským povrchem o síle 3,2 Richterovy stupnice. Epicentrum se nacházelo u Markvartovic na Hlučínsku.

Událost se stala krátce před čtvrtou hodinou ranní. Vyděšení lidé absolutně netušili, co přesně se stalo. "Málem mi spadl dům. Šíleně jsem se lekl a okamžitě běžel ven zkontrolovat, co se stalo. Psi štěkali, šílené, už jsem pak neusnul," píše jeden z našich diváků z Hlučínska.

"Situace se obešla bez zásahové činnosti hasičů, pouze jednotka HZS MSK z Poruby provedla monitoring na základě vůbec prvního oznámení o otřesech. Na tísňovou linku jsme do 6. hodiiny ranní obdrželi zhruba dvě desítky telefonátů. Že se jedná o seismický otřes jsme měli potvrzeno od Geofyzikálního ústavu AV ČR. Žádný náš zásah, který by směřoval přímo k likvidaci následků či škod, popřípadě evakuaci, neproběhl," uvádí mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

"Zrovna jsem byl vzhůru, abych se napil, cely náš dům v Dobroslavicích (3 km od Hlučína) se zatřásl. První jsem si myslel, že se vyvrátil můj otec vracející se z nočního tahu - až ráno jsem se dozvědel ze zpráv, co to bylo. Nepříjemný pocit," píše jeden z našich fanoušků na facebooku.

Událost je jasně viditelná i na denních sesimogramových záznamech Geofyzikálního ústavu AV ČR. Zachytily ji stanice v celé ČR. Vizualizace a záznamy jsou i na tomto webu.

Richterova stupnice podle serveru Wikipedia:

Stupeň zemětřeseníPopisekRichterovo magnitudoÚčinky zemětřeseníČetnost výskytu
1.Mikroméně než 2,0Mikrozemětřesení, nepocititelné.okolo 8000 denně
2.Velmi malé2,0 až 2,9Většinou nepocititelné, ale zaznamenatelné.okolo 1000 denně
3.Malé3,0 až 3,9Často pocititelné, nezpůsobující škody.okolo 49000 ročně (odhad)
4.Slabé4,0 až 4,9Citelné třesení věcí uvnitř domů, drnčivé zvuky. Významné škody nepravděpodobné.okolo 6200 ročně (odhad)
5.Střední5,0 až 5,9Může způsobit velké škody špatně postaveným budovám v malé oblasti. Pouze drobné poničení dobře postaveným budovám.okolo 800 ročně
6.Silné6,0 až 6,9Může ničit až do vzdálenosti 100 km.okolo 120 ročně
7.Velké7,0 až 7,9Může způsobit vážné škody na velkých oblastech.okolo 18 ročně
8.Velmi velké8,0 až 8,9Může způsobit vážné škody i ve vzdálenosti stovek kilometrů.1 zhruba za rok
9.Velmi velké9,0 až 9,9Může způsobit ještě vážnější škody a působí na tisíce kilometrů.1 zhruba za 20 let
10.Masivní(Super)zemětřesení10,0+Nikdy nebylo zaznamenáno, možnost planetárních škod.Četnost neznámá (nezaznamenáno); není jisté, zda je vůbec možné. K podobnému jevu snad mohlo dojít po dopadu obřího asteroidu v geologické minulosti planety.

Foto: Lenka Gavlovská, vizualizace: denní seismogram Geofyzikálního ústavu AV ČR

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy