Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranáři zasahovali loni v kraji u 900 sebevražd

Na začátku nového roku přibývá tradičně sebevražd. Se životem se většinou rozhodnu skoncovat lidé, kteří hodnotí svůj život. V MS kraji museli v loňském roce záchranáři celkem k 900 pokusům o sebevraždu, přičemž dokonaných sebevražd je až 10 krát méně, než pokusů.

Pokus o sebevraždu z konce roku 2016 je typickým příkladem takzvané bilanční sebevraždy. Důchodce se postavil k silnici za křižovatkou ulic Horní a Plzeňská v Ostravě a vrhl se pod přijíždějící kamion. Řidič stačil zabrzdit. K bilančním sebevraždám nejčastěji dochází od začátku roku až do dubna, kdy je jich nejvíce.

Lukáš Humpl, psycholog, mluvčí HZS MS kraje: “Jedinec nedokáže pracovat, nedokáže se vyrovnat, je zoufalý a tíže těch okolností, které na něj tlačí je tak velká, že zvolí odchod vlastní rukou.”

Záchranná služba zasahovala loni u 900 sebevražd a pokusů o ně. Ve vážném stavu bylo 80 lidí a 23 museli oživovat. 70 jich už bylo mrtvých. Celkově je ale toto číslo ještě vyšší, protože v některých případech se volá rovnou koroner.

Petr Štěpaník, psycholog: “Nejčastější důvody sebevražd jsou psychické nemoci, kam se řadí psychotická onemocnění, ale také deprese. Deprese je nejčastěji podceňovaná diagnóza, která vede k tomu, že se lidé pokusí o sebevraždu anebo sebevraždu skutečně dokonají.”

Dokonaných sebevražd je 8 - 10 krát méně, než pokusů. Ženy spáchají sebevraždu až 5 krát méně, než muži a volí většinou otravu léky. Muži se zase nejčastěji oběsí nebo zastřelí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy