Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kdo s koho: vyhraje bobr nebo Povodí Odry?

Povodí Odry trápí Bobr evropský. Jedna z rodinek tohoto zvlášť chráněného živočicha si totiž postavila hráz na říčce Lužná u Slezských Rudoltic, která se teď rozlévá do okolí. Povodí tak chce zasáhnout.

Na toku Lužná na Osoblažsku se usadili bobři. Ve Slezských Rudolticích si postavili hned dvě hráze. Jedna z nich teď dělá vrásky vodohospodářům. V jejím místě se tvoří zátopové plochy a Povodí Odry proto zvažuje podání žádosti o výjimku, aby mohlo provést nejnutnější zásahy.

“Bobra na Povodí Odry necháváme volně žít, nezasahujeme do jeho prostředí, ale pokud by mohla vzniknout nebezpečí, ohrožení života nebo majetku lidí, tak jako správce toků musíme zasáhnout. Bobr ve Slezských Rudolticích staví hráze, které vlastně způsobují, že hladina stoupá, rozlívá se do okolní krajiny a právě ve chvíli, kdy budou zvýšené průtoky, tak ty hráze mohou být rozplaveny níže potoku a tam by ta voda mohla napáchat právě problémy,” uvádí Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry

Hráz si bobři postavili ze zhruba metrových takto nakousaných větví. Než Povodí Odry podá žádost o výjimku, tak proběhne místní šetření, kde se zváží, jakým způsobem by bylo vhodné postupovat. V minulosti už Moravskoslezský kraj výjimky povolil. Bylo to ale ve veřejném zájmu a pouze ve dvou případech na Karvinsku.

“Krajský úřad Moravskoslezského kraje v minulosti vydal výjimky ze zákazu poškozování užívaného sídla bobra evropského. V jednom případě na upraveném vodním toku a ve druhém na rybnické soustavě. Opravdu to bylo bezpečnostní opatření a protipovodňové opatření,” telefonuje Monika Ryšková, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství MS kraje

Každá žádost je posuzována v rámci správního řízení, tedy případ od případu. Jak nakonec dopadne tento, bude jasné v řádu měsíců.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy