Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vědecká knihovna Černá kostka po letech ožila

Projekt vědecké knihovny Černá kostka v Ostravě znovu po 10 lety ožil. Rozhodli o tom krajští zastupitelé, kteří zdůraznili, že tím plní jednu z priorit svého programu. Opozice se ale obává, že není dostatečně zajištěno financování stavby. Náklady by se měly pohybovat kolem miliardy a 350 milionech korun.

Projekt vědecké knihovny v Ostravě vznikl už v roce 2006. Proč se mu říká Černá kostka je zřejmé. V roce 2008 se od něj ustoupilo, kvůli vysokým nákladům a peníze se utratily jinde. Nynější krajská koalice jej ale oživila. “Je to symbol. Vědecká knihovna tady vždy patřila a je to místo, kde se mohu setkávat studenti. Je to definováno jako komunitní centrum,” vysvětluje hejtman Ivo Vondrák.

Rozhodnutí udělalo radost architektům, kteří už v realizaci nedoufali. Projekt se bude samozřejmě muset aktualizovat. “Konstrukce je z monolitického betonu a vnější opláštění by mělo být z černého pororoštu nebo z černých kovových lamel,” říká architekt Ladislav Kuba.

Stávající vědecká knihovna v budově magistrátu je už dlouho v nevyhovujících prostorách. Budova by se měla stát jednou z dominant města. Měla by být nejen místem ke studiu, ale i k setkávání lidí. “Z 6 na 15 tisíc metrů čtverečních se dobře zvyká. Naopak by to bylo horší. Určitě to rychle naplníme a budeme to smysluplně budovat jako kreativní prostor,” upřesňuje Libuše Foberová, ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny.

Černá kostka by měla vyjít na miliardu 350 milionů korun. Po 150 milionech zaplatí Ostrava a kraj. 800 milionů přislíbilo ministerstvo kultury. Dokončení stavby je plánováno na rok 2022.

Nahlásit chybu


K tématu
DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Poruba
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail