Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Revitalizace přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni

  • Celý MS kraj,

Přírodní areál Gliňoč v bohumínské části Skřečoň s divokou přírodou a tůněmi projde citlivou proměnou, po které už místní delší dobu volali. Revitalizace, která pomalu startuje, zlepší retenci místa a počítá se vznikem nových vodních ploch i hnízdišti pro chráněné druhy zvířat.

O části Bohumína, které se říká Skřečoň se píše už v roce 1305. Tehdy se jednalo jen o pár dřevěných chalup. Močálovitá krajina poskytla domov žabám a protože v noci bylo slyšet jejich kvákání a skřehotání, začalo se údajně místu říkat Skřečoň. Do roku 1956 se tady těžilo, nejdříve hlína a později písek. Vzniklá vodní nádrž dostala jméno Gliňoč.

“Tady v Gliňoči jsou dvě nádrže po těžbě. Na odtoku z jedné nádrže vznikly menší tůně, kde se výrazně daří obojživelníkům, zejména žabám a některým druhům hadů. To nás přivedlo k tomu, abychom tento areál podpořili a podpořili biodiverzitu…, podpory krajiny a přírody s vzácnými živočichy,” říká Lumír Macura (ČSSD), místostarosta Bohumína.

Špatnou zkušenost tam místní mají s povodněmi. V roce 2010 se tudy prohnala voda z Dolní Lutyně a zastavila se až na desítky metrů vzdálené silnici. To už by nemělo nastat po úpravách celého území. Vybudováním čtyř nových nádrží se totiž zvýší retenční schopnosti krajiny.

“Je to asi 1000 kubíků, které tady v nových tůních zadržíme, navíc vyčistíme stávající tůně, odebereme ty sedimenty a vznikne dalších tisíc kubíků,” dodává místostarosta. V plánu je i kácení asi stovky stromů, které jsou suché anebo nebezpečné. Následně poslouží pro vybudování úkrytů, tak zvaných broukovišt a plazovišť. Budou domovem pro zvláště chráněné druhy živočichů.

Počítá se i se změnami, které přitáhnou do těchto míst více lidí. Vznikne tam naučná stezka, mezi tůněmi.. pak nové chodníčky, odpočívadla pro návštěvníky a také stojany pro kola. “V místech tůněk vznikne menší altánek, který by měl sloužit nejen k rekreaci, ale působí tady i rybářský spolek a dětské spolky, takže bude zázemí i pro ně,” říká Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

“Na počátku roku dostali informaci, že náš projekt byl úspěšný a získali jsme dotaci. Proto jsme se rozhodli projekt uspíšit a ještě teď udělat probírku stromů,” dodává místostarosta Macura. Přírodní ráz místa zůstane zachovaný. Plánované zásahy budou provedeny šetrně tak, aby běžný návštěvník téměř nepoznal, že místo částečně vznikalo uměle.

“Areál bude otevřen v jakoukoliv hodinu. Lidé se ale nemusí bát toho, že by tady najednou začaly proudit stovky lidí a probíhaly tady masové akce,” uzavřela Lucie Balcarová.

Celé území gliňočských tůní je výjimečné svým přírodním charakterem. Z centra Bohumína je vzdálené dva kilometry. Proměna Gliňoče by měla trvat asi dva roky a stát bude dva miliony korun. Milion sto tisíc korun pokryje dotace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy