Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Revitalizace přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni

Celý MS kraj |

Přírodní areál Gliňoč v bohumínské části Skřečoň s divokou přírodou a tůněmi projde citlivou proměnou, po které už místní delší dobu volali. Revitalizace, která pomalu startuje, zlepší retenci místa a počítá se vznikem nových vodních ploch i hnízdišti pro chráněné druhy zvířat.

O části Bohumína, které se říká Skřečoň se píše už v roce 1305. Tehdy se jednalo jen o pár dřevěných chalup. Močálovitá krajina poskytla domov žabám a protože v noci bylo slyšet jejich kvákání a skřehotání, začalo se údajně místu říkat Skřečoň. Do roku 1956 se tady těžilo, nejdříve hlína a později písek. Vzniklá vodní nádrž dostala jméno Gliňoč.

“Tady v Gliňoči jsou dvě nádrže po těžbě. Na odtoku z jedné nádrže vznikly menší tůně, kde se výrazně daří obojživelníkům, zejména žabám a některým druhům hadů. To nás přivedlo k tomu, abychom tento areál podpořili a podpořili biodiverzitu…, podpory krajiny a přírody s vzácnými živočichy,” říká Lumír Macura (ČSSD), místostarosta Bohumína.

Špatnou zkušenost tam místní mají s povodněmi. V roce 2010 se tudy prohnala voda z Dolní Lutyně a zastavila se až na desítky metrů vzdálené silnici. To už by nemělo nastat po úpravách celého území. Vybudováním čtyř nových nádrží se totiž zvýší retenční schopnosti krajiny.

“Je to asi 1000 kubíků, které tady v nových tůních zadržíme, navíc vyčistíme stávající tůně, odebereme ty sedimenty a vznikne dalších tisíc kubíků,” dodává místostarosta. V plánu je i kácení asi stovky stromů, které jsou suché anebo nebezpečné. Následně poslouží pro vybudování úkrytů, tak zvaných broukovišt a plazovišť. Budou domovem pro zvláště chráněné druhy živočichů.

Počítá se i se změnami, které přitáhnou do těchto míst více lidí. Vznikne tam naučná stezka, mezi tůněmi.. pak nové chodníčky, odpočívadla pro návštěvníky a také stojany pro kola. “V místech tůněk vznikne menší altánek, který by měl sloužit nejen k rekreaci, ale působí tady i rybářský spolek a dětské spolky, takže bude zázemí i pro ně,” říká Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

“Na počátku roku dostali informaci, že náš projekt byl úspěšný a získali jsme dotaci. Proto jsme se rozhodli projekt uspíšit a ještě teď udělat probírku stromů,” dodává místostarosta Macura. Přírodní ráz místa zůstane zachovaný. Plánované zásahy budou provedeny šetrně tak, aby běžný návštěvník téměř nepoznal, že místo částečně vznikalo uměle.

“Areál bude otevřen v jakoukoliv hodinu. Lidé se ale nemusí bát toho, že by tady najednou začaly proudit stovky lidí a probíhaly tady masové akce,” uzavřela Lucie Balcarová.

Celé území gliňočských tůní je výjimečné svým přírodním charakterem. Z centra Bohumína je vzdálené dva kilometry. Proměna Gliňoče by měla trvat asi dva roky a stát bude dva miliony korun. Milion sto tisíc korun pokryje dotace.

Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace Stříbrného jezera je téměř dokončená

22. dubna 2023 8:14 | Opava | Katka Geryková

Revitalizace okolí Stříbrného jezera v Opavě, se chýlí ke konci. Stavební úpravy, které trvaly tři roky, skončí za několik týdnů. Více o zatopeném sádrovcovém lomu, který je oblíbeným přírodním koupalištěm, řekne v rozhovoru Romeo Doupal, který je technickým dozorem na této stavbě.

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů

25. května 2023 11:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Ve Frýdku-Místku se připravuje revitalizace vnitrobloku pod farností Místek

18. května 2023 16:13 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek připravuje spolu s farností Místek přeměnu dvoru mezi Antonínovým náměstím a Poliklinikou. Farnost chce na své části postavit nový společenský sál a město chce prostor zase upravit do nové podoby s místem vhodným pro relaxaci. Místo už po první úpravě prohlédlo.


Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Spolek aktivních Novojičíňáků hraje divadlo a baví se tancem

Skupina Novojičíňáků, kteří, byť už mají svou pracovní kariéru za sebou, se rozhodla iniciativně zapojit do místního dění. Založila spolek s názvem “Být spolu aktivní”. Pořádá taneční odpoledne a hraje divadlo pro děti.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Hasiče zaměstnal velký požár haly s dřívím na Novojičínsku. Uchránili majetek za 32 milionů

17. dubna 2024 15:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Devět jednotek hasičů zasahovalo v noci na středu u náročného požáru haly s dřívím v Bartošovicích na Novojičínsku. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Oheň způsobil škodu za 5,3 milionu korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 32 milionů.

Valenta a Blašková si v Havířově olympiádu nevybojovali

16. dubna 2024 21:23 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Unikátní turnaj se podařilo získat Havířovu do svého Národního tréninkového centra stolních tenistů. Smíšené páry z celého světa tam bojovaly o přímý postup na olympijské hry v Paříži. Své želízko v ohni měla i České republika.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

16. dubna 2024 17:33 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

EKO MAGAZÍN: Revitalizace přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni
Vydáno 27. března 2018 22:56, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Přírodní areál Gliňoč v bohumínské části Skřečoň s divokou přírodou a tůněmi projde citlivou proměnou, po které už místní delší dobu volali. Revitalizace, která pomalu startuje, zlepší retenci místa a počítá se vznikem nových vodních ploch i hnízdišti pro chráněné druhy zvířat.

O části Bohumína, které se říká Skřečoň se píše už v roce 1305. Tehdy se jednalo jen o pár dřevěných chalup. Močálovitá krajina poskytla domov žabám a protože v noci bylo slyšet jejich kvákání a skřehotání, začalo se údajně místu říkat Skřečoň. Do roku 1956 se tady těžilo, nejdříve hlína a později písek. Vzniklá vodní nádrž dostala jméno Gliňoč.

“Tady v Gliňoči jsou dvě nádrže po těžbě. Na odtoku z jedné nádrže vznikly menší tůně, kde se výrazně daří obojživelníkům, zejména žabám a některým druhům hadů. To nás přivedlo k tomu, abychom tento areál podpořili a podpořili biodiverzitu…, podpory krajiny a přírody s vzácnými živočichy,” říká Lumír Macura (ČSSD), místostarosta Bohumína.

Špatnou zkušenost tam místní mají s povodněmi. V roce 2010 se tudy prohnala voda z Dolní Lutyně a zastavila se až na desítky metrů vzdálené silnici. To už by nemělo nastat po úpravách celého území. Vybudováním čtyř nových nádrží se totiž zvýší retenční schopnosti krajiny.

“Je to asi 1000 kubíků, které tady v nových tůních zadržíme, navíc vyčistíme stávající tůně, odebereme ty sedimenty a vznikne dalších tisíc kubíků,” dodává místostarosta. V plánu je i kácení asi stovky stromů, které jsou suché anebo nebezpečné. Následně poslouží pro vybudování úkrytů, tak zvaných broukovišt a plazovišť. Budou domovem pro zvláště chráněné druhy živočichů.

Počítá se i se změnami, které přitáhnou do těchto míst více lidí. Vznikne tam naučná stezka, mezi tůněmi.. pak nové chodníčky, odpočívadla pro návštěvníky a také stojany pro kola. “V místech tůněk vznikne menší altánek, který by měl sloužit nejen k rekreaci, ale působí tady i rybářský spolek a dětské spolky, takže bude zázemí i pro ně,” říká Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

“Na počátku roku dostali informaci, že náš projekt byl úspěšný a získali jsme dotaci. Proto jsme se rozhodli projekt uspíšit a ještě teď udělat probírku stromů,” dodává místostarosta Macura. Přírodní ráz místa zůstane zachovaný. Plánované zásahy budou provedeny šetrně tak, aby běžný návštěvník téměř nepoznal, že místo částečně vznikalo uměle.

“Areál bude otevřen v jakoukoliv hodinu. Lidé se ale nemusí bát toho, že by tady najednou začaly proudit stovky lidí a probíhaly tady masové akce,” uzavřela Lucie Balcarová.

Celé území gliňočských tůní je výjimečné svým přírodním charakterem. Z centra Bohumína je vzdálené dva kilometry. Proměna Gliňoče by měla trvat asi dva roky a stát bude dva miliony korun. Milion sto tisíc korun pokryje dotace.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012192/eko-magazin-revitalizace-prirodniho-arealu-glinoc-ve-skreconi