Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Revitalizace přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni

Celý MS kraj |

Přírodní areál Gliňoč v bohumínské části Skřečoň s divokou přírodou a tůněmi projde citlivou proměnou, po které už místní delší dobu volali. Revitalizace, která pomalu startuje, zlepší retenci místa a počítá se vznikem nových vodních ploch i hnízdišti pro chráněné druhy zvířat.

O části Bohumína, které se říká Skřečoň se píše už v roce 1305. Tehdy se jednalo jen o pár dřevěných chalup. Močálovitá krajina poskytla domov žabám a protože v noci bylo slyšet jejich kvákání a skřehotání, začalo se údajně místu říkat Skřečoň. Do roku 1956 se tady těžilo, nejdříve hlína a později písek. Vzniklá vodní nádrž dostala jméno Gliňoč.

“Tady v Gliňoči jsou dvě nádrže po těžbě. Na odtoku z jedné nádrže vznikly menší tůně, kde se výrazně daří obojživelníkům, zejména žabám a některým druhům hadů. To nás přivedlo k tomu, abychom tento areál podpořili a podpořili biodiverzitu…, podpory krajiny a přírody s vzácnými živočichy,” říká Lumír Macura (ČSSD), místostarosta Bohumína.

Špatnou zkušenost tam místní mají s povodněmi. V roce 2010 se tudy prohnala voda z Dolní Lutyně a zastavila se až na desítky metrů vzdálené silnici. To už by nemělo nastat po úpravách celého území. Vybudováním čtyř nových nádrží se totiž zvýší retenční schopnosti krajiny.

“Je to asi 1000 kubíků, které tady v nových tůních zadržíme, navíc vyčistíme stávající tůně, odebereme ty sedimenty a vznikne dalších tisíc kubíků,” dodává místostarosta. V plánu je i kácení asi stovky stromů, které jsou suché anebo nebezpečné. Následně poslouží pro vybudování úkrytů, tak zvaných broukovišt a plazovišť. Budou domovem pro zvláště chráněné druhy živočichů.

Počítá se i se změnami, které přitáhnou do těchto míst více lidí. Vznikne tam naučná stezka, mezi tůněmi.. pak nové chodníčky, odpočívadla pro návštěvníky a také stojany pro kola. “V místech tůněk vznikne menší altánek, který by měl sloužit nejen k rekreaci, ale působí tady i rybářský spolek a dětské spolky, takže bude zázemí i pro ně,” říká Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

“Na počátku roku dostali informaci, že náš projekt byl úspěšný a získali jsme dotaci. Proto jsme se rozhodli projekt uspíšit a ještě teď udělat probírku stromů,” dodává místostarosta Macura. Přírodní ráz místa zůstane zachovaný. Plánované zásahy budou provedeny šetrně tak, aby běžný návštěvník téměř nepoznal, že místo částečně vznikalo uměle.

“Areál bude otevřen v jakoukoliv hodinu. Lidé se ale nemusí bát toho, že by tady najednou začaly proudit stovky lidí a probíhaly tady masové akce,” uzavřela Lucie Balcarová.

Celé území gliňočských tůní je výjimečné svým přírodním charakterem. Z centra Bohumína je vzdálené dva kilometry. Proměna Gliňoče by měla trvat asi dva roky a stát bude dva miliony korun. Milion sto tisíc korun pokryje dotace.

Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace Stříbrného jezera je téměř dokončená

22. dubna 2023 8:14 | Opava | Katka Geryková

Revitalizace okolí Stříbrného jezera v Opavě, se chýlí ke konci. Stavební úpravy, které trvaly tři roky, skončí za několik týdnů. Více o zatopeném sádrovcovém lomu, který je oblíbeným přírodním koupalištěm, řekne v rozhovoru Romeo Doupal, který je technickým dozorem na této stavbě.

Zámecký park ve Frýdku-Místku prošel revitalizací za více než 5 milionů

25. května 2023 11:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Park frýdeckého zámku má po rozsáhlé revitalizaci. Část starších dřevin byla vykácena a po nové výsadbě přibylo v parku přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je nyní prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel na 5,2 milionu korun.

Ve Frýdku-Místku se připravuje revitalizace vnitrobloku pod farností Místek

18. května 2023 16:13 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek připravuje spolu s farností Místek přeměnu dvoru mezi Antonínovým náměstím a Poliklinikou. Farnost chce na své části postavit nový společenský sál a město chce prostor zase upravit do nové podoby s místem vhodným pro relaxaci. Místo už po první úpravě prohlédlo.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V Bruntále byla zahájena realizace největší investice v jeho novodobé historii – příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

11. dubna 2024 11:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Nový hejtman se sešel s odboráři a zástupci Liberty. Zaměstnanci už berou jen 70 procent mzdy

Setkání nového hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty nepřineslo nic nového. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.

V Rychalticích objevili na zahradě munici, policisté radí, jak postupovat při podobných nálezech

10. dubna 2024 11:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Minulou sobotu před polednem byli frýdecko-místečtí policisté povoláni do obce Hukvaldy – Rychaltice kvůli nálezu předmětu, který připomínal munici. Nalezen byl během výkopových prací. Na místo okamžitě dorazila policejní hlídka společně s pyrotechniky.

EKO MAGAZÍN: Revitalizace přírodního areálu Gliňoč ve Skřečoni
Vydáno 27. března 2018 22:56, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Přírodní areál Gliňoč v bohumínské části Skřečoň s divokou přírodou a tůněmi projde citlivou proměnou, po které už místní delší dobu volali. Revitalizace, která pomalu startuje, zlepší retenci místa a počítá se vznikem nových vodních ploch i hnízdišti pro chráněné druhy zvířat.

O části Bohumína, které se říká Skřečoň se píše už v roce 1305. Tehdy se jednalo jen o pár dřevěných chalup. Močálovitá krajina poskytla domov žabám a protože v noci bylo slyšet jejich kvákání a skřehotání, začalo se údajně místu říkat Skřečoň. Do roku 1956 se tady těžilo, nejdříve hlína a později písek. Vzniklá vodní nádrž dostala jméno Gliňoč.

“Tady v Gliňoči jsou dvě nádrže po těžbě. Na odtoku z jedné nádrže vznikly menší tůně, kde se výrazně daří obojživelníkům, zejména žabám a některým druhům hadů. To nás přivedlo k tomu, abychom tento areál podpořili a podpořili biodiverzitu…, podpory krajiny a přírody s vzácnými živočichy,” říká Lumír Macura (ČSSD), místostarosta Bohumína.

Špatnou zkušenost tam místní mají s povodněmi. V roce 2010 se tudy prohnala voda z Dolní Lutyně a zastavila se až na desítky metrů vzdálené silnici. To už by nemělo nastat po úpravách celého území. Vybudováním čtyř nových nádrží se totiž zvýší retenční schopnosti krajiny.

“Je to asi 1000 kubíků, které tady v nových tůních zadržíme, navíc vyčistíme stávající tůně, odebereme ty sedimenty a vznikne dalších tisíc kubíků,” dodává místostarosta. V plánu je i kácení asi stovky stromů, které jsou suché anebo nebezpečné. Následně poslouží pro vybudování úkrytů, tak zvaných broukovišt a plazovišť. Budou domovem pro zvláště chráněné druhy živočichů.

Počítá se i se změnami, které přitáhnou do těchto míst více lidí. Vznikne tam naučná stezka, mezi tůněmi.. pak nové chodníčky, odpočívadla pro návštěvníky a také stojany pro kola. “V místech tůněk vznikne menší altánek, který by měl sloužit nejen k rekreaci, ale působí tady i rybářský spolek a dětské spolky, takže bude zázemí i pro ně,” říká Lucie Balcarová, mluvčí Bohumína.

“Na počátku roku dostali informaci, že náš projekt byl úspěšný a získali jsme dotaci. Proto jsme se rozhodli projekt uspíšit a ještě teď udělat probírku stromů,” dodává místostarosta Macura. Přírodní ráz místa zůstane zachovaný. Plánované zásahy budou provedeny šetrně tak, aby běžný návštěvník téměř nepoznal, že místo částečně vznikalo uměle.

“Areál bude otevřen v jakoukoliv hodinu. Lidé se ale nemusí bát toho, že by tady najednou začaly proudit stovky lidí a probíhaly tady masové akce,” uzavřela Lucie Balcarová.

Celé území gliňočských tůní je výjimečné svým přírodním charakterem. Z centra Bohumína je vzdálené dva kilometry. Proměna Gliňoče by měla trvat asi dva roky a stát bude dva miliony korun. Milion sto tisíc korun pokryje dotace.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000012192/eko-magazin-revitalizace-prirodniho-arealu-glinoc-ve-skreconi