Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát jedná o budoucnosti dolu Frenštát

Půjdou frenštátské těžní věže k zemi? Už v těchto dnech by se mělo ministerstvo financí vyjádřit, co s nimi bude dál. Vyplývá to z dubnového jednání, které vedli zástupci obcí a Spolku Naše Beskydy s náměstkem ministryně financí. Stát se totiž zhruba před měsícem stal hlavním akcionářem společnosti OKD.

Nad trojanovickými pastvinami se už neodmyslitelně tyčí těžní věže dolu Frenštát. Za zrušení dolu a strhnutí věží už dlouhá léta bojují starostové okolních obcí, po dubnovém jednání s ministerstvem financí by se v těchto dnech mohla situace posunout kupředu.

“Řekli, že se s tím určitě seznámí a že do měsíce, což je více méně za čtrnáct dní by měla být schůzka s OKD a ministerstvem financí, kde bychom měli řešit otázko toho, že by se ty těžní věže měly zbourat a odstranit,” říká starosta Trojanovic Jiří Novotný (NEZ).

O to už dlouhá léta bojuje také sdružení Naše Beskydy, které tvrdí, že stavby, kterým dávno prošla kolaudace, tam už nemají co dělat. Navíc se kvůli dolu prodražuje další zástavba.

“Stavebník musí dodržet podmínky, aby stavba zapadal do rázu krajiny, protože jsme v chráněné krajinné oblasti, navíc ale musí splnit požadavky pro poddolované území, protože je v dobývacím prostoru,” říká Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy.

Jak známo, v dole se ale netěží. Minulý režim nechal důl vybudovat jako průzkumné dílo. To ale musí být až do rozhodnutí vlastníka udržováno. Podle sdružení to stojí ročně kolem šedesáti milionů korun.

“V případě, že to úložiště tam funguje, my jsme povinni ho udržovat v takovém stavu, aby se to uhlí tam kdykoliv mohlo začít těžit,” říká Ivo Čelechovský, mluvčí OKD.

“Pokud by se to mělo udržovat dvacet let, kdy stát řekl, že dvacet let tady nemá v plánu těžit. tak ta údržba bude za tu dobu stát více než jednu miliardu, na co?” ptá se starosta Trojanovic Jiří Novotný (NEZ).

O tom, co by na místo věží mělo stát, rozhodne samozřejmě vlastník. Sdružení Naše Beskydy by tam ale v budoucnu rádo vidělo zelenou louku.

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

EMFI Group s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail