Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pionýrský tábor ve Starých Hamrech se vrací k přírodě

K létu neodmyslitelně patří tábory. Těch je samozřejmě v nabídce nepřeberné množství. Kdo ale chce skutečně zažít poctivý tábor tak, jak ho mohli zažít i rodiče nebo snad dokonce prarodiče, nesmí chybět na tradičním pionýrském táboře, který se koná uprostřed hlubokých lesů ve Starých Hamrech. My jsme se byli podívat na jedno takové táborové ráno.

Krásné ráno uprostřed letních prázdnin. Vydáváme se lesem k potoku, kde je už pořádně rušno. Děti si tady přišly opláchnout obličeje a pak se cestou kolem lesa vydávají zpět do svého tábora, čeká je snídaně. Jsme ve Starých Hamrech a navštívili jsme pravý pionýrský tábor tak, jak je možné ho zažít dnes.

"Na táboře jsou děti ve věku od sedmi do sedmnácti let. Jsme velice rádi, že se nám většina z nich vrací, opravdu z osmdesáti procent jsou tady děti, které jezdí každým rokem. Je to dětský tábor, který je pořádaný dětskou skupinou, nicméně nedodržujeme už tady nějaké klasické pionýrské zvyky s nějakýma šátkama, ale opravdu snažíme se děti zabavit, naučit je hry, naučit je soudržnost, aby spolupracovali malí s velkýma, aby se naučili, že pomáhají ti velcí těm malým, jinak to fungovat nebude, stejně jako v životě," říká spoluorganizátorka tábora Daniela Lupová.

Nicméně stejnokroje přeci jen zůstaly zachovány alespoň symbolicky. Každý rok se nese v duchu nějaké celo táborové hry. Letos na sobě děti při nástupu měly egyptské hábity, tábor byl totiž zasvěcen egyptské době.

"Mají takový bílý hábit, oni si ho nazdobili hyeroglifama, k tomu mají opasek, na který si navlékají korálky, které určují pořadí jednotlivců, protože nehrajeme jen na týmy, ale i na jednotlivce. Je to o nějakém vzdělání dětí, je to také o tom je sportovně využít, ale zase někteří jsou nadaní sportovně a někteří ne, takže se snažíme ten program dělat na půl," dodává spoluorganizátorka Daniela Lupová.

Kromě soutěží a her se ale děti učí i slušným zásadám a také chování v přírodě. Na to dohlíží oddíloví vedoucí, kteří kteří jsou dětem vždy při ruce a snaží se je vést, korigovat a pomáhat jim.

"Snažíme se, aby děti měly pozitivní vztah k přírodě, by se naučily uklízet si po sobě, aby nenechávaly v lese papírky, aby si po sobě umyly nádobí, a jedeme tak obecně v duchu pionýrského tábora. Například dodržujeme to, že učíme děti práci s buzolou, učíme děti poznávat lesní rostliny, stromy a základní přírodní věci, jako třeba rozdělávat oheň," říká oddílový vedoucí Pavel Kohn.

V technické době jako je ta dnešní, je občas dobré si připomenout, že například v případě blackoutu budou mít ti, co se umí orientovat a přežít v přírodě, obrovskou výhodu. Nicméně žádný rodič se nemusí bát, že se mu domů vrátí hejkal nebo divoženka.

"Jako oddílový vedoucí kontroluju, že mají děti čisté prádlo, snažím se aby měly dobré oblečení, teplé v noci, přes den zase pokrývka hlavy. To je běžná práce oddílového vedoucího, ale řeším třeba i spory mezi dětmi," říká vedoucí Pavel Kohn.

Poctivý přírodní tábor, v poctivém táborovém prostředí. Žádné mobily, playstationy, internet, jen příroda, les a vlastní dovednosti. Není divu, že je o tábor každoročně mimořádný zájem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy