Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny NATO v Mošnově navštívilo za dva dny 220 tisíc lidí

  • Ostrava,

Asi každý obyvatel Moravskoslezského kraje zaznamenal o uplynulém víkendu na nebi zvýšený provoz. Uskutečnil se totiž další ročník oblíbené letecké show DNY NATO. Letos byla tato akce výjimečná tím, že uplynulo 100 let od vzniku republiky a díky partnerské zemi USA byly k vidění nejmodernější válečné stroje světa.

O slavnostní zahájení Dnů NATO na letišti Leoše Janáčka Ostrava se postarala historická letadla, která proletěla nad přistávací plochou a poslední letoun pak rozsypal symbolicky vlčí máky. Na oslavu 100 let od vzniku republiky připravilo Slezské zemské muzeum Opava unikátní expozici historické techniky. "Dohodli jsme se s organizátorem, že letos uděláme výjimku. Nebudou tady jen současná, ale i historická technika a to od roku 1918 do roku 1945," vysvětluje ředitelka Slezského zemského muzea Opava Jana Horáková.

Víkendový program přinesl více než 40 ukázek ve vzduchu i na zemi. Návštěvníci měli možnost vidět asi 100 kusů letecké techniky a 500 kusů pozemní techniky. "Je to jedna z největších akcí a přitahuje spousty lidí. Řešíme i větší propagaci v zahraničí, aby přijeli i cizinci," přemýšlí hejtman MS kraje Ivo Vondrák (ANO).

Letošních Dní NATO se zúčastnilo 20 zemí celého světa. Poprvé se předvedla chorvatská akrobatická skupina Křídla bouře. "Mně se nejvíce líbilo to největší letadlo B-52 a i to historické letadlo," říká jedna z návštěvnic a další dodává: "Je super, že si do těch tanků můžeš i vlézt. Návštěvníky neodradily ani každoroční kolony aut. Ti zkušenější přijeli na kolech nebo vlaky či autobusy. Velké množství lidí také přijelo z Polska. Dny NATO potvrdily, že jsou největší bezpečnostní show v Evropě. 

Nahlásit chybu


K tématu
Ing. Alexandra Lisztwanová - polyfunkční dům Orlová
Orlová
od 120 do 135 Kč/hod.

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Dalphen Building s.r.o., Ostrava, Frýdek-Místek, Loučná nad Desnou
Ostrava
od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail