Hasiči evidují v našem regionu stále mnoho osob, které se nadýchaly smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého. Loni jich bylo 28 a dobré je, že po pěti letech toto číslo poprvé kleslo. Celkově je náš kraj v posledních 5 letech na druhém místě se 195 nadýchanými a 7 mrtvými. Hůře je na tom jen Jihomoravský kraj. Právě v tomto období je proto nutné připomenout některé zásady při vytápění. "Spalinová cesta musí za všech provozních podmínek připojeného spotřebiče zajistit bezpečný odvod spalin a rozptyl ve volném ovzduší. Jakmile se nahromadí v obytném prostoru, tak je vždy nebezpečí," vysvětluje viceprezident Společenstva kominíků ČR Zbigniev Ondřej Adamus.
V našem kraji se na otravy oxidem uhelnatým zaměřuje Městská nemocnice Ostrava, ve které je i hyperbarická komora. "Pacient může být léčen kyslíkem podaným za normálních podmínek, například na interní ambulanci nebo urgentním příjmu. Pokud jsou pacienti v těžkém stavu, tak je léčba indikována hyperbarickým kyslíkem v hyperbarické komoře," říká primář Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava Michal Hájek.
Kromě revizí a kontrol jsou důležité i hlásiče požáru a detektory plynů, které mohou zachránit život. "Jsou jednoznačné výsledky. Už máme zaevidováno, že tato čidla zachránila život," potvrzuje Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje.
Na konferenci v Ostravě vystoupilo mnoho zajímavých hostů. Děkan fakulty bezpečnostního inženýrství Jiří Pokorný představil informační portál "Ochrana proti únikům plynů a požárům."
Pokud ještě hlásič kouře a detektor plynu nemáte, rozhodně si je pořiďte co nejdříve. Hlásiče kouře stojí do 500 kč a detektory plynu kolem tisícovky.