Začala topná sezóna: pozor na nebezpečný plyn

Moravskoslezský kraj je bohužel regionem, ve kterém řešili v minulém roce hasiči a záchranáři nejvíce událostí v domácnostech z celé země. Mezi nimi i otravy zplodinami hoření a nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který může také zabíjet. Právě začíná topná sezóna a nyní je každoročně těchto událostí nejvíce. Proto záchranáři důrazně připomínají, aby si všichni nechali zkontrolovat topidla.

Hasiči evidují v našem regionu stále mnoho osob, které se nadýchaly smrtelně nebezpečného oxidu uhelnatého. Loni jich bylo 28 a dobré je, že po pěti letech toto číslo poprvé kleslo. Celkově je náš kraj v posledních 5 letech na druhém místě se 195 nadýchanými a 7 mrtvými. Hůře je na tom jen Jihomoravský kraj. Právě v tomto období je proto nutné připomenout některé zásady při vytápění. "Spalinová cesta musí za všech provozních podmínek připojeného spotřebiče zajistit bezpečný odvod spalin a rozptyl ve volném ovzduší. Jakmile se nahromadí v obytném prostoru, tak je vždy nebezpečí," vysvětluje viceprezident Společenstva kominíků ČR Zbigniev Ondřej Adamus.

V našem kraji se na otravy oxidem uhelnatým zaměřuje Městská nemocnice Ostrava, ve které je i hyperbarická komora. "Pacient může být léčen kyslíkem podaným za normálních podmínek, například na interní ambulanci nebo urgentním příjmu.  Pokud jsou pacienti v těžkém stavu, tak je léčba indikována hyperbarickým kyslíkem v hyperbarické komoře,"  říká primář Centra hyperbarické medicíny Městské nemocnice Ostrava Michal Hájek.

Kromě revizí a kontrol jsou důležité i hlásiče požáru a detektory plynů, které mohou zachránit život. "Jsou jednoznačné výsledky. Už máme zaevidováno, že tato čidla zachránila život," potvrzuje Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje.

Na konferenci v Ostravě vystoupilo mnoho zajímavých hostů. Děkan fakulty bezpečnostního inženýrství Jiří Pokorný představil informační portál "Ochrana proti únikům plynů a požárům." 

Pokud ještě hlásič kouře a detektor plynu nemáte, rozhodně si je pořiďte co nejdříve. Hlásiče kouře stojí do 500 kč a detektory plynu kolem tisícovky. 
XIII. Hodoňovický masopust

22.02. 13:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klementinum / beseda Olgy Szymanské

12.03. 16:00
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

Slavičí dům / premiéra představení nedobrovolných herců

22.03. 18:00
Celý MS kraj, Kulturní dům, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků