Oslavy příchodu nového roku bývají velmi náročné i pro záchranné složky. To se potvrdilo i letos. Moravskoslezští záchranáři zaznamenali přibližně 2,5krát více výjezdů než v běžný den. Za 24 hodin jich bylo na 400. Během novoročních oslav zasahovali záchranáři u sedmi událostí vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "U pěti mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetiny. U dvanáctiletého chlapce a patnáctileté dívky o vážná poranění prstů na ruce."
V posledních čtyřiadvaceti hodinách byli záchranáři voláni k více než stovce zranění, přičemž od půlnoci do ranních hodin 1. ledna jich museli ošetřovat přes pět desítek.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Mezi úrazy dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Mezi ne zcela typická zranění patřil pád při nočním sestupu z Lysé Hory, či pád ze střechy, rovněž během silvestrovské noci."
Polovina zraněných během silvestrovské noci byla pod zjevným vlivem alkoholu, což je obdobný počet, jako v uplynulých letech.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Další dvě desítky pacientů posádkám ZZS uvedly, že byly napadeny a zraněny jinou osobou, nebo utrpěly poranění při potyčkách. Také většina z nich jevila známky ovlivnění psychotropní látkou. Mezi mechanismy napadení patřily údery pivní lahví, talířem, ale také golfovými holemi, či zranění bodného charakteru. S diagnózou opilosti či těžké opilosti musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena půl druhá desítka osob. Mezi nimi byli také patnáctiletý hoch a o rok starší dívka."
Pro hasiče byly oslavy klidnější
V průběhu oslav příchodu nového roku řešili hasiči v Moravskoslezském kraji od večerních 20:00 až do 6:00 ráno čtyři desítky událostí spojených především s používáním zábavní pyrotechniky.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Statisticky se ve srovnání s loňským rokem jednalo o klidnější noc - tehdy jsme evidovali o 10 událostí více. Nejčastěji se v podobných případech jedná o požáry odpadních nádob - košů, či kontejnerů, hořely rovněž papírové obaly od pyrotechniky. Velmi „běžným“ jevem byly požáry porostů, jako jsou keře, tráva či živé ploty. Prvním požárem roku 2024 byl právě požár tújí v délce asi 3 metry v Holčovicích. Způsobil škodu za 25 tisíc korun, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty za 50 tisíc korun. Prvním uhašeným požárem roku 2024 byl požár tújí a plastové popelnice v ostravském Bělském Lese."
Prudký nárůst událostí nastal dle očekávání po půlnoci, od jedné hodiny pak četnost ustávala, poslední událost tohoto typu - požár odpadu v plechovém kontejneru - evidovali hasiči o půl čtvrté ráno.
Policie měla za pět hodin 230 výjezdů
Na přelomu roku nezaznamenali moravskoslezští policisté z hlediska bezpečnosti a veřejného pořádku mimořádnou nebo zcela výjimečnou událost. Z pohledu řešených událostí a hovorů na tísňovou linku 158 byl nejexponovanější čas od půlnoci do jedné hodiny ranní.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Do silvestrovské půlnoci byl „klid před bouří“, tedy žádný razantní nárůst přijatých oznámení na linku 158 nebo událostí, které by policisté řešili oproti běžnému dni. Situace se, stejně jako každý rok, změnila úderem „dvanácté“. Pro představu: policisté řeší v průběhu roku za den přes 300 věcí, přičemž jen za prvních pět hodin roku letošního bylo více než 230 takovýchto výjezdů a reakcí."
Rekordmanem byla první hodina - policisté řešili 85 událostí, tedy co 43 vteřin jednu.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Podotýkám, že počet hovorů na tísňovou linku 158 je o poznání vyšší, v některých chvílích může býti až dvojnásobný, ale ne vše oznámené patří k řešení policii, anebo k jedné věci přijmou operátoři tísňové linky 158 na operačním středisku více hovorů. Oznámení jsme přijímali od občanů průřezově z celého Moravskoslezského kraje a spektrum bylo opravdu široké."
Policisté řešili případy výtržností i narušení veřejného pořádku, zaznamenali jsme nejedno fyzické napadení i skutky majetkové.
Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kolem půlnoci a v prvních chvílích nového roku si prim v oznámeních na linku 158 držela jednoznačně volání ohledně rušení nočního klidu a pro někoho hlasité oslavy doprovázené pyrotechnikou. Početně se jim blížila oznámení o vzájemných konfliktech a neshodách. Asi nepřekvapí, že v mnoha případech hrál svou roli alkohol. Policisté řešili samozřejmě část událostí v úzké součinnosti se zdravotníky, hasiči a strážníky městské policie – ať šlo o oblast veřejného pořádku, oznámení o podnapilých osobách, zahoření či škody způsobené pyrotechnikou. Konkrétněji, asistovali jsme hasičům u několika desítek zahoření například popelnic, věcí na balkonech či tújí od rachejtlí. Dále, asistovali jsme zdravotníkům u dvou případů v té chvíli drobných poraněních způsobených manipulací s pyrotechnikou, nicméně nemáme informace o vážnějších zraněních."
Městská policie Ostrava posílila službu
Větší množství lidí oslavujících příchod Nového roku v ulicích, drobné šarvátky, rušení nočního klidu, ležící podnapilce, to vše o uplynulé silvestrovské noci museli řešit i ostravští strážníci.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Výkon služby byl o silvestrovské noci v ulicích posílen o desítky strážníků, kteří na zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti podíleli ve spolupráci s Policií České republiky."
V průběhu silvestrovského večera a noci ostravští strážníci vyjížděli více než k šedesáti oznámením.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Jednalo se o případy narušení veřejného pořádku, drobné výtržnosti či o rušení nočního klidu a drobné neshodám v domácnostech. U většiny případů sehrál samozřejmě svou roli alkohol. Z pohledu ostravských strážníků se však jednalo o klidnější přelom roku, kdy nebyla zaznamenána žádná mimořádná událost či hromadné narušení veřejného pořádku."