Studenti VŠB se budou učit restaurovat motocykly

Pokud sledujete televizi Polar, jistě už znáte pana Rybičku z Jistebníku. Ten před časem daroval svou sbírku nádherných historických motocyklů Moravskoslezskému kraji. Nyní se dokonce splní jeho přání a na Vysoké škole báňské vznikne restaurátorská dílna, kde se studenti budou učit staré motorky opravovat. Dílna bude sloužit i veřejnosti.

Reklama

Unikátní sbírka historických motocyklů bývalého motocyklového závodníka a sběratele Miroslava Rybičky inspirovala strojaře z VŠB k vytvoření restaurátorské dílny. Vedení Fakulty strojní se dohodlo s krajskými radními a na škole vznikne nové zaměření. Kraj bude spolufinancovat provoz a náklady na zřízení dílny. "Bude to pro studenty vysoké školy jakýmsi lákadlem. I středoškolák může mít chuť restaurovat motorku a může se pak stát studentem vysoké školy,"  vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška.

Studenti se budou učit nejprve na sbírce 41 motocyklů Miroslava Rybičky, které nyní tvoří expozici vystavenou na Černé louce v pavilonu C. Sbírka je skutečně unikátní a tvoří ji i několik skvostů, kterých je pouze pár na světě. Pan Rybička ji kraji daroval před 3 roky. "Za těch 40 let se toho nasbírá dost. jsou tady velice zajímavé stroje," říká Miroslav Rybička

Nový studijní obor, který by měl v průběhu dvou až tří let vzniknout, ponese název Renovace historických vozidel. "Momentálně jsme ve fázi rekonstrukce prostor, které chceme vybavit potřebnými zařízeními a materiálem k tomu, abychom mohli zhodnocovat právě tu sbírku,"  vysvětluje proděkan Fakulty strojní Jiří Fries.

Renovační dílna by už měla být otevřena už v polovině příštího roku a kromě studentů ji bude moci využívat také veřejnost. 
Vyšetření Vašich znamének zdarma v 15 městech

14.05. 10:00 - 06.06. 17:00
Celý MS kraj, Viz. tabulka

Den dětí pod Lysou horou

01.06. 11:00 - 26.05. 1:11
Celý MS kraj, Koupaliště Sluníčko, Ostravice

Festival LETNÍ ŠAPITÓ 2019: O Pračlovíčkovi / představení

11.06. 10:30 - 26.05. 1:11
Celý MS kraj, Štěrkovna Hlučín

Charita Frýdek - Místek
Frýdek-Místek
od 24 500 Kč do 25 500 Kč

Detail

Stanislav Juřena
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Dětský domov bl. Marie Antoníny Kratochvílové, Řepiště
Frýdek-Místek
od 17 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu