Dětské domovy trápí časté střídání pěstounských rodin

Dětský domov v Lichnově uspořádal mezinárodní workshop. Ředitelé domovů z Česka, Slovenska a Polska si na něm vyměňovali zkušenosti s výchovou dětí. Zároveň tady proběhl i tradiční Den otevřených dveří.

Dětský domov Lichnov pravidelně pořádá Den otevřených dveří. Lidé se tady dozvědí, jak děti v domovech žijí, jaké mají zájmy, co studují, nebo co je trápí. Nejenže si celý domov prohlédnou, ale s dětmi si mohou i popovídat.

“Chodí opravdu velmi mnoho lidí. Jsou to lidé, kteří se vůbec nějakým způsobem zajímají o to, jak vůbec tato sféra funguje, tzn., jak se žije dětem, které nevyrůstají ve své biologické rodině. Buďto, že chtějí poučit své vlastní děti, pak jsou i sami poučeni, protože ta situace je asi jiná než jejich představa a myslím si, že v mnohém pozitivní. Neměli jsme žádnou negativní reakci a navíc opravdu mohou mluvit s dětma samotnýma,” říká Alena Lukeszová, ředitelka DD Lichnov

Děti tady žijí v rodinných skupinkách po 6 až 8 dětech. O každou z nich pečují 3 pedagogičtí pracovníci. Každá skupinka má svou kuchyň a sociální i společenskou místnost. V obýváku mají děti nejen pohodlnou sedačku a televizi, ale i koutek s počítačem

Líbí se mi tady jako hodně, protože se tady pořád vracím. Studuju kriminalistiku, k tomu mě vedl tady strejda vychovatel už několik let, i nakonec mě dokopal k tomu.”

Já jsem ráda, že jsem tady v dětském domově v Lichnově, studuju teďkom cukrářku druhý rok. Jsem tady 2 roky a 6 měsíců a nechci jít domů, tady mi je bezva.”

Součástí Dne otevřených dveří byl vůbec poprvé i mezinárodní workshop, na kterém se setkali nejen ředitelé domovů, ale i odborníci, podle kterých dětem z dětských domovů nejvíce škodí opakované umísťování do pěstounských rodin, kde nejsou odborníci.

“Protože ti rodiče ať jsou sebelepší a sebevíc milující, tak nemohou ta zranění vlastně u těch dětí nějakým způsobem napravit a pokud ta rodina je prověřená a je schopna s těmi dětmi i někam docházet tak je to v pořádku,” uvádí Věra Vojtová, vedoucí katedry speciální a inkluzivní pedagogiky na Masarykově univerzitě v Brně

V dětských domovech je tak hodně dětí, které byly třeba i v pěti pěstounských rodinách.
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

PEKÁRNA HRUŠKA, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 13 600 Kč do 20 000 Kč

Detail

JTA - Holding, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků