Reklama

Ostrava i celý kraj se připravuje na možnost blackoutu

Blackout neboli náhlý výpadek zásobování elektrickou energií se nám v dnešní době zdá nepravděpodobný, ale ze zkušeností víme, že se to opravdu může stát. Proto se touto problematikou zabývají odborníci a na tuto pohromu se snaží připravit i hasičský záchranný sbor. V Ostravě se na toto téma konala i mezinárodní konference.

Stáhnout video
Reklama

Tyto krásné zimní záběry jsme natočili v roce 2013 v obci Skřipov. To co se může zdát romantické, ve skutečnosti znamenalo pohromu. Námraza totiž potrhala dráty elektrického vedení a tak byla celá oblast několik dní bez proudu. Nefungovalo topení, voda zamrzala v trubkách, zavřený zůstal obchod, škola i pošta. Tento blackout v malém se ale klidně může stát z nejrůznějších důvodů i ve velkém. Je dobré být na podobné situace připraven. "Děláme mezinárodní projekt, který se jmenuje Bezpečné pohraničí, který spadá do česko-polské spolupráce a tato konference tam patří," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček. 

Na konferenci o blackoutu hovořili nejen hasiči, ale i odborníci z vysoké školy nebo zástupci ČEZu. Rozebíraly se následky, možnosti zásobování, ale třeba i ztráty na životech. Nikdo prý netuší, kolik nemocných je například závislých na přístrojích. "Můžeme hovořit o třech oblastech příčin. První je selhání výroby, druhá selhání přenosu elektrické energie a třetí náhlý nárůst spotřeby,"  uvádí Vilém Adamec z VŠB.

Kromě hasičů z České republiky se konference účastnili i hasiči ze tří vojvodaství v Polsku. "Velice důležité je vzájemné poznávání a pochopení dobrých praktik po obou stranách hranice,"  říká generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski.

Klíčové při dlouhodobém blackoutu je zásadní dostatečné možství pohonných hmot, které budou pohánět náhradní zdroje elektrické energie. Strategické subjekty a firmy musí být také samozřejmě takovým zařízením vybaveny. MS kraj je prý na blackout připraven dobře. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Stanislav Juřena
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

WERA NOVA s.r.o.
Bruntál
od 19 900 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu