Ostrava i celý kraj se připravuje na možnost blackoutu

Blackout neboli náhlý výpadek zásobování elektrickou energií se nám v dnešní době zdá nepravděpodobný, ale ze zkušeností víme, že se to opravdu může stát. Proto se touto problematikou zabývají odborníci a na tuto pohromu se snaží připravit i hasičský záchranný sbor. V Ostravě se na toto téma konala i mezinárodní konference.

Tyto krásné zimní záběry jsme natočili v roce 2013 v obci Skřipov. To co se může zdát romantické, ve skutečnosti znamenalo pohromu. Námraza totiž potrhala dráty elektrického vedení a tak byla celá oblast několik dní bez proudu. Nefungovalo topení, voda zamrzala v trubkách, zavřený zůstal obchod, škola i pošta. Tento blackout v malém se ale klidně může stát z nejrůznějších důvodů i ve velkém. Je dobré být na podobné situace připraven. "Děláme mezinárodní projekt, který se jmenuje Bezpečné pohraničí, který spadá do česko-polské spolupráce a tato konference tam patří," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček. 

Na konferenci o blackoutu hovořili nejen hasiči, ale i odborníci z vysoké školy nebo zástupci ČEZu. Rozebíraly se následky, možnosti zásobování, ale třeba i ztráty na životech. Nikdo prý netuší, kolik nemocných je například závislých na přístrojích. "Můžeme hovořit o třech oblastech příčin. První je selhání výroby, druhá selhání přenosu elektrické energie a třetí náhlý nárůst spotřeby,"  uvádí Vilém Adamec z VŠB.

Kromě hasičů z České republiky se konference účastnili i hasiči ze tří vojvodaství v Polsku. "Velice důležité je vzájemné poznávání a pochopení dobrých praktik po obou stranách hranice,"  říká generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski.

Klíčové při dlouhodobém blackoutu je zásadní dostatečné možství pohonných hmot, které budou pohánět náhradní zdroje elektrické energie. Strategické subjekty a firmy musí být také samozřejmě takovým zařízením vybaveny. MS kraj je prý na blackout připraven dobře. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků