Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava i celý kraj se připravuje na možnost blackoutu

Blackout neboli náhlý výpadek zásobování elektrickou energií se nám v dnešní době zdá nepravděpodobný, ale ze zkušeností víme, že se to opravdu může stát. Proto se touto problematikou zabývají odborníci a na tuto pohromu se snaží připravit i hasičský záchranný sbor. V Ostravě se na toto téma konala i mezinárodní konference.

Tyto krásné zimní záběry jsme natočili v roce 2013 v obci Skřipov. To co se může zdát romantické, ve skutečnosti znamenalo pohromu. Námraza totiž potrhala dráty elektrického vedení a tak byla celá oblast několik dní bez proudu. Nefungovalo topení, voda zamrzala v trubkách, zavřený zůstal obchod, škola i pošta. Tento blackout v malém se ale klidně může stát z nejrůznějších důvodů i ve velkém. Je dobré být na podobné situace připraven. "Děláme mezinárodní projekt, který se jmenuje Bezpečné pohraničí, který spadá do česko-polské spolupráce a tato konference tam patří," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček. 

Na konferenci o blackoutu hovořili nejen hasiči, ale i odborníci z vysoké školy nebo zástupci ČEZu. Rozebíraly se následky, možnosti zásobování, ale třeba i ztráty na životech. Nikdo prý netuší, kolik nemocných je například závislých na přístrojích. "Můžeme hovořit o třech oblastech příčin. První je selhání výroby, druhá selhání přenosu elektrické energie a třetí náhlý nárůst spotřeby,"  uvádí Vilém Adamec z VŠB.

Kromě hasičů z České republiky se konference účastnili i hasiči ze tří vojvodaství v Polsku. "Velice důležité je vzájemné poznávání a pochopení dobrých praktik po obou stranách hranice,"  říká generální konzul Polské republiky v Ostravě Janusz Bilski.

Klíčové při dlouhodobém blackoutu je zásadní dostatečné možství pohonných hmot, které budou pohánět náhradní zdroje elektrické energie. Strategické subjekty a firmy musí být také samozřejmě takovým zařízením vybaveny. MS kraj je prý na blackout připraven dobře. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy