Smrtící virus MERS byl u pacienta z Ostravy vyloučen

Pacient, který byl kvůli podezření na onemocnění smrtícím virem MERS převezen do Prahy, bude zřejmě propuštěn do domácího léčení. Laboratorní testy přítomnost viru vyloučily. Transport nemocného muže doprovázela ta nejpřísnější opatření, která měla zabránit možnému rozšíření infekce.

Všichni si mohou oddychnout. Nákaza smrtícím virem MERS se u pacienta z Fakultní nemocnice Ostrava neprokázala. Průjem a teplota má tedy původ v běžné infekci. MERS, na který neexistuje lék, byl vyloučen laboratorními testy ve specializovaném pracovišti Nemocnice na Bulovce v Praze. "MERS potvrzen nebyl. Výsledky krevních testů z dnešního rána byly v pořádku a stav pacienta se neustále zlepšuje. V průběhu dnešního dne ho propustíme do domácího léčení," potvrzuje mluvčí nemocnice Filip Řepa. 

Záběry ze středečního odpoledne ve Fakultní nemocnici Ostrava prokazují, jak nebezpečný může být virus MERS. Kontakt s nakaženým člověkem je smrtelným rizikem a tak museli mít všichni, kdo s ním přišli do styku, speciální oblek. Samotný transport pak probíhal ve vzduchotěsném bioboxu a museli se na něm podílet hasiči, kteří jsou pro podobné případy jako jediní vybaveni.   "Hasiči v těsných protichemických oblecích přenesli biobox i s pacientem do dekontaminační sprchy, aby mohl být umístěn v sanitce," dodává mluvčí HZS MS kraje Petr Kůdela.

I sanitka, kterou byl pacient s podezření na MERS převážen, je speciální. Mimo jiné je v ní například neustále mírný podtlak, aby do venkovního prostředí neunikal infikovaný vzduch. Sanitky jely do Prahy dvě, pro případ, že by se jedna pokazila. Doprovázeli je i policisté se zapnutými majáky. Naštěstí všechna tato opatření byla pouze preventivní a přítomnost viru se nepotvrdila. 
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Vánoční koncert Miroslava Beinhauera

15.12. 17:00 - 09.12. 19:37
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí

Adventní koncert Michal Tučný revival

15.12. 17:00 - 09.12. 19:37
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků