Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Černou kostku budou projektovat původní architekti

Projekt vědecké knihovny černá kostka nakreslí původní projektanti, kteří byli u vítězné studie z roku 2004. Stejný ale bude pouze plášť budovy, jinak prý bude zcela odlišná. Součástí bude nejen podzemní parkoviště, ale kraj chce ve spolupráci s městem postavit i parkovací dům.

Moravskoslezský kraj se konečně dočká důstojné vědecké knihovny. Budova by měla patřit k dominantám města a její název Černá kostka hovoří za vše. Hejtmanství dokonce pověřilo vytvořením projektu původní autory studie Ladislava Kubu a Tomáše Pilaře. Ti mají oživit a zmodernizovat své plány z roku 2004. "Pokud vše půjde dobře, tak v březnu bude předložena zastupitelstvu studie, která bude zohledňovat veškeré trendy knihovny 21. století," vysvětluje náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Vnitřní prostory knihovny budou zcela odlišné od původní studie. Musejí odpovídat moderním potřebám pro vzdělávací instituci v digitálním věku. Z vnější strany ale budova zůstane stejná. Název Černá kostka tedy zůstane. “Konstrukce je z monolitického betonu a vnější opláštění by mělo být z černého pororoštu nebo z černých kovových lamel,” říká architekt Ladislav Kuba.

Součástí Černé kostky bude podzemní parkoviště a kraj chce vedle vybudovat i parkovací dům. "Měl by pojmout 600 - 700 vozidel," dodává Curylo.

Projekt bude stát 50 milionů korun. Stavba pak miliardu 350 milionů korun. O náklady se podělí stát, kraj i Ostrava. 

Nahlásit chybu


K tématu
CIELECKÝ s.r.o., Šenov (ul. Václavovická)
Šenov
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

MORAVSKOSLEZSKÉ DRÁTOVNY, a.s., Ostrava
Ostrava
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail