Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stát poslal na sociální služby do kraje málo peněz

Moravskoslezský kraj se potýká s nedostatkem financí na sociální služby. Stát totiž poslal o více než 300 milionů méně, než budou stát. Hlavní část peněz tvoří náklady na mzdy, které vláda v loňském roce navýšila. Jenže na navýšení už neposlala peníze. Vedení kraje nechce služby omezovat a je připraveno vyplatit část peněz ze svého.

V Moravskoslezském kraji je 199 organizací, které provozují 591 sociálních služeb. Mezi ně patří například denní stacionáře pro postižené, domovy pro seniory nebo také azylové domy. Kraj v tomto roce přerozdělí na jejich provoz ze státní pokladny miliardu 800 milionů korun. Je to ale málo. "Žádosti byly ve výši 2 miliardy, ale to jsme nevěděli, že na podzim schválí vláda navýšení platů o 8 procent. My jsme rádi, ale vláda nám ty peníze zapomněla poslat. Poslali nám o 96 milionů více, ale to navýšení je 400 milionů korun," vysvětluje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil.

Část chybějících financí je krajský úřad připraven vyplatit z vlastního rozpočtu, ale zbytek musí dokrýt stát. Nyní ale budou všechny příspěvkové organizace kráceny o nějakou částku. "Ze svého rozpočtu vyplatíme neziskovkám 70 milionů korun a budeme se snažit prostřednictvím asociace krajů vyjednat další peníze na Ministerstvu práce a sociálních věcí," dodává Navrátil.

Hejtmanství ale zatím neplánuje žádné omezování sociálních služeb. Jejich dobré fungování v dostatečné kapacitě je jednou z priorit Moravskoslezského kraje.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy