Reklama

Práce na likvidaci lagun zřejmě skončí o něco dříve

Z bývalé chemičky Ostramo, kde probíhá sanace nebezpečných látek, vám většinou přinášíme špatné zprávy. Tentokrát máme i jednu dobrou. Práce na lagunách v Ostravě skončí zřejmě o 2 měsíce dříve, než bylo původně dohodnuto. Bohužel konečný termín odvozu vytěženého materiálu - prosinec 2020 se zatím nemění.

Stáhnout video
Reklama

Společnosti AVE.CZ, která vyhrála veřejnou zakázku na likvidaci nadbytečných kalů bývalé chemičky Ostramo, se smlouvu nepodařilo dodržet a tak ji úřady povolily odklad termínů odvozu odpadu o dva roky. Dobrou zprávou ale je, že práce v lagunách, které měly končit v červnu, skončí o dva měsíce dříve. "Práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4. V ten moment tady budou ukončeny všechny práce, kromě odvozu stabilizovaných kalů a hlinek směr Vřesová, " uvádí generální ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Jedinou pojistkou nad dodržováním termínů je memorandum, které si vyjednalo vedení ostravského magistrátu nad rámec smlouvy státu a AVE.CZ. "Klíčové je, abychom sledovali ten projekt operativně, denně a na měsíční bázi. Pokud by byly signály, že dojede ke zpoždění, tak se to musí řešit okamžitě. V té smluvě jsou na to pojistky. Pojistky vypovězení smlouvy,"  říká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková

Problémem může být kapacita spalovny ve Vřesové, která odpad likviduje. AVE ale prý hledá další spalovnu v zahraničí. "Oni mají povolení na víc, než v současné době spalují, ale mají technologické problémy. Zahájili jsme jednání a podíváme se do zahraničí," vysvětluje generální ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Ministryně Nováková také oznámila, že stát koupil čistírnu spodních vod z lagun. Stát tak prý bude mít lepší kontrolu nad jejím provozem, aby nebyly znečištěny zásoby pitné vody v lokalitě u Vodárny. 

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Hanwha Advanced Materials Europe, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 90 000 Kč do 120 000 Kč

Detail

OKIN BPS, a.s.
Ostrava-město
od 20 000 Kč

Detail

Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu