Práce na likvidaci lagun zřejmě skončí o něco dříve

Z bývalé chemičky Ostramo, kde probíhá sanace nebezpečných látek, vám většinou přinášíme špatné zprávy. Tentokrát máme i jednu dobrou. Práce na lagunách v Ostravě skončí zřejmě o 2 měsíce dříve, než bylo původně dohodnuto. Bohužel konečný termín odvozu vytěženého materiálu - prosinec 2020 se zatím nemění.

Společnosti AVE.CZ, která vyhrála veřejnou zakázku na likvidaci nadbytečných kalů bývalé chemičky Ostramo, se smlouvu nepodařilo dodržet a tak ji úřady povolily odklad termínů odvozu odpadu o dva roky. Dobrou zprávou ale je, že práce v lagunách, které měly končit v červnu, skončí o dva měsíce dříve. "Práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4. V ten moment tady budou ukončeny všechny práce, kromě odvozu stabilizovaných kalů a hlinek směr Vřesová, " uvádí generální ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Jedinou pojistkou nad dodržováním termínů je memorandum, které si vyjednalo vedení ostravského magistrátu nad rámec smlouvy státu a AVE.CZ. "Klíčové je, abychom sledovali ten projekt operativně, denně a na měsíční bázi. Pokud by byly signály, že dojede ke zpoždění, tak se to musí řešit okamžitě. V té smluvě jsou na to pojistky. Pojistky vypovězení smlouvy,"  říká ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková

Problémem může být kapacita spalovny ve Vřesové, která odpad likviduje. AVE ale prý hledá další spalovnu v zahraničí. "Oni mají povolení na víc, než v současné době spalují, ale mají technologické problémy. Zahájili jsme jednání a podíváme se do zahraničí," vysvětluje generální ředitel podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

Ministryně Nováková také oznámila, že stát koupil čistírnu spodních vod z lagun. Stát tak prý bude mít lepší kontrolu nad jejím provozem, aby nebyly znečištěny zásoby pitné vody v lokalitě u Vodárny. 
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 18.11. 2:47
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 18.11. 2:47
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 18.11. 2:47
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků