Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proti rozšíření spalovny v Ostravě je město i obvod

Ostrava patří mezi města z nejšpinavějším ovzduším v zemi a tak jsou její obyvatelé velmi citliví na každé další zhoršení. Proto vzbudil velkou vlnu nevole záměr spalovny odpadů společnosti SUEZ rozšířit téměř dvojnásobně provoz. V praxi to znamená stavbu další linky pro spalování nebezpečných odpadů.

O tom, že je v Ostravě spalovna nebezpečných odpadů SUEZ, se většina lidí dozvěděla v roce 2017, kdy z podniku unikly do řeky Odry nebezpečné látky. Firma musela zaplatit pokutu milion korun. Nyní se o společnosti SUEZ mluví znovu a znovu negativně. Spalovna chce totiž stavět novou linku pro spalování nebezpečného odpadu, což se nelíbí ostravanům, vedení města, kraje ani obvodu. "Neumím si představit, že bychom teď přidali v blízkosti největšího sídliště v Mar. Horách jakékoliv další zařízení, které by potenciálně zhoršovalo životní podmínky obyvatel," vysvětluje starosta Mar. Hor a Hulvák Patrik Hujdus a hejtman IVO Vondrák dodává: "Nemůžeme povolit spalovny, které nám budou přidávat prach do ovzduší a taky nechceme být popelnicí pro celou republiku."

SUEZ chce rozšířit stávající kapacitu spalovny z 25 tisíc tun odpadu ročně na 45 tisíc tun. Současná kapacita prý už nestačí. "Produkce MS kraje je největší v republice. My chceme stavět infrastrukturní zařízení pro fungující průmysl, pro fungující zdravotnictví a ten náš projekt je logickým řešením pro odpady, které tady vznikají," uvádí za SUEZ Využití zdrojů technický ředitel Petr Špičák.

MS kraj vyprodukuje ročně 350 tisíc tun odpadu, ze kterých se prý dá ve spalovně zlikvidovat asi 40 tisíc tun. Veřejné projednání k rozšíření spalovny pořádá Ministerstvo životního prostředí 6. března v 15 hodin budově DTO v Mariánských Horách. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy