Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov postaví třídičku odpadu třeba i bez okolních měst

Města nejsou připravená na nové přísné podmínky pro skládkování komunálního odpadu. Proto se termín zřejmě posune o několik let. Havířov ale připravuje projekt na velkou třídící linku i pro ostatní obce. Ty nyní váhají.

Termín zákazu skládkování komunálního odpadu po roce 2024 se zřejmě odsune až na rok 2030. Havířov už ale několik let pracuje na projektu výstavby třídičky odpadu pro celý region. S Karvinou a společností Veolia dokonce uzavřel memorandum. Jedním z měst, které chtělo do projektu také vstoupit je i Orlová. Nyní se ale situace komplikuje.

“Ve chvíli, když do toho nepůjde Karviná, tak jsme najednou na úplně jiných číslech, protože to je druhé největší město v okrese. Bez jejich odpadu to může být ztrátové. Musí se udělat nějaké úpravy, nebo zvážit, zda jít do ztrátového podniku a doplácet jeho ztrátu,” vysvětlil starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Karviná prozatím nechce svůj postoj komentovat.

“Víme o záměrech Havířova, ale vedení města, rada, zastupitelé v této chvíli o tom ještě nejednali. Proto se nemůžeme vyjádřit,” řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

“Jsme v rámci nakládání s komunálním odpadem soběstační. Takže, i kdyby se k nám žádná obec nepřipojila, tak my sami budeme schopni takové zařízení, byť v menším provedení, financovat,” vysvětlil primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Havířov s výstavbou spěchá i kvůli získání dotace. Žádost musí být podána do roku 2020.

“K tomu, abychom podali žádost, už musíme mít splněny dílčí kroky. To znamená schválené územní řízení a zahájené řízení EIA. To musíme zahájit v letošním roce,” doplnil manažer nových projektů TSH Václav Zyder.

Havířov se obává, že v příštím alokačním období už peníze na tyto projekty z evropské unie nebudou.

Nahlásit chybu


K tématu
Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail