Havířov postaví třídičku odpadu třeba i bez okolních měst

Města nejsou připravená na nové přísné podmínky pro skládkování komunálního odpadu. Proto se termín zřejmě posune o několik let. Havířov ale připravuje projekt na velkou třídící linku i pro ostatní obce. Ty nyní váhají.

Termín zákazu skládkování komunálního odpadu po roce 2024 se zřejmě odsune až na rok 2030. Havířov už ale několik let pracuje na projektu výstavby třídičky odpadu pro celý region. S Karvinou a společností Veolia dokonce uzavřel memorandum. Jedním z měst, které chtělo do projektu také vstoupit je i Orlová. Nyní se ale situace komplikuje.

“Ve chvíli, když do toho nepůjde Karviná, tak jsme najednou na úplně jiných číslech, protože to je druhé největší město v okrese. Bez jejich odpadu to může být ztrátové. Musí se udělat nějaké úpravy, nebo zvážit, zda jít do ztrátového podniku a doplácet jeho ztrátu,” vysvětlil starosta Orlové Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Karviná prozatím nechce svůj postoj komentovat.

“Víme o záměrech Havířova, ale vedení města, rada, zastupitelé v této chvíli o tom ještě nejednali. Proto se nemůžeme vyjádřit,” řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

“Jsme v rámci nakládání s komunálním odpadem soběstační. Takže, i kdyby se k nám žádná obec nepřipojila, tak my sami budeme schopni takové zařízení, byť v menším provedení, financovat,” vysvětlil primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Havířov s výstavbou spěchá i kvůli získání dotace. Žádost musí být podána do roku 2020.

“K tomu, abychom podali žádost, už musíme mít splněny dílčí kroky. To znamená schválené územní řízení a zahájené řízení EIA. To musíme zahájit v letošním roce,” doplnil manažer nových projektů TSH Václav Zyder.

Havířov se obává, že v příštím alokačním období už peníze na tyto projekty z evropské unie nebudou.
XIII. Hodoňovický masopust

22.02. 13:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klementinum / beseda Olgy Szymanské

12.03. 16:00
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

Slavičí dům / premiéra představení nedobrovolných herců

22.03. 18:00
Celý MS kraj, Kulturní dům, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků