Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji

Celý MS kraj |

Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Nahlásit chybu


Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji
Vydáno 13. května 2019 11:46, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000016056/eko-magazin-jmeli-nici-tisice-stromu-v-ms-kraji