Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji

Celý MS kraj |

Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Nahlásit chybu


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Jmelí ničí tisíce stromů v MS kraji
Vydáno 13. května 2019 11:46, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Tisíce stromů v MS kraji je doslova obaleno cizopasným jmelím. Zatímco Keltové ho vnímali jako magickou rostlinu a symbol štěstí, lásky a plodnosti, v současné době je považováno za mor, který zabíjí stromy ve velkém. Odborníci se jmelím bojují různými způsoby, někde zkouší ořezy stromů, jinde postřiky a osvědčila se i kombinace obou.

Jmelí roste v korunách listnatých stromů, nejčastěji na lípách, javorech, topolech nebo jabloních. Po vyklíčení rostlinky, rozpouštějí mladé kořínky buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Pomocí tzv. haustorií se napojují na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy silněji napadené jmelím jsou oslabené a náchylné vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. “Jednoznačné řešení neumíme najít, protože zejména stromy ve městě jsou kvůli globálnímu oteplování ve velkém nebezpečí. Proto nejsme schopni vypracovat jednoznačnou metodu na to, jak jmelí odstranit,” řekl Tivadar Baltazar z Mendelovy univerzity Brno.

Odborníci likvidují jmelí ořezem i chemickými postřiky. V následujícím roce pak porovnávají účinky zvolené metody. Jedna z nich, která byla testována ve Frýdku-Místku, je postřik jmelí ze vzdálenosti asi 20 cm. Jen tak se zaručí přímý zásah parazita a minimalizuje se rozptyl do okolního prostředí. Ideální období, kdy se postřik na stromy aplikuje je doba vegetačního klidu v předjaří. Jsou to pouhé tři týdny, během kterých by měly být stromy takto ošetřeny. Účinky postřiku bohužel ovlivní teplota, vlhkost a rychlost větru. “Kdyby se používaly pesticidy nebo herbicidy na ošetření stromů proti jmeli, pak s jistotou by došlo k poškození hostitelské dřeviny. Proto používáme růstový regulátor, který nezabije hostitelskou dřevinu a zvýší tvorbu fytohormonu,” okomentoval způsob likvidace jmelí Valentino Cristini, ze společnosti SAFE TREES, Brno.

Po jednom roce opadalo z některých ošetřených stromů až 90% jmelí, ovšem už teď odborníci ví, že se objeví znovu. Proto bude nutné  stromy průběžně ošetřovat.


“Jsou různé teorie, proč se jmelí tak rychle rozmnožuje. První varianta jsou klimatické změny. Díky průměrnému růstu teploty, můžeme očekávat větší výskyt jmelí. Další teorie jsou migrační trasy ptáků, které se mění podle klimatických podmínek, jmelí se šíří také i díky ptákům,” říká V. Cristini.

Obec Mořkov šla cestou mechanického ořezu stromů napadených jmelím. Po dvou letech se na stromech jmelí dosud neobjevilo.


“Nabídli jsme našim občanům , že jim zdarma provedeme ořez napadených stromů v jejich zahradách. Konkrétně v naší obci jsme přistoupili pouze k ořezu větví napadených jmélím, popřípadě, když ten strom byl z velké části napadený, tak jsem přistoupili ke kácení,” okomentovala metodu likvidace jmelí Ivana Váňová (KSČM), starostka obce Mořkov.

“Bohužel zahradnictví jako zájmová oblast se pomalu na vesnicích vytratilo a chybí osvěta a jeden z velkých problémů je, že se jmelí objevuje v zahradách,” řekl Oldřich Usvald, projektový manažer MAS Regionu Poodří, z. s.

Stromy jsou na výskyt jmelí prokazatelně náchylnější v městském prostředí než ve volné přírodě.

“Městská zeleň je na to náchylnější díky tomu, že to je stresové prostředí a stromy tam rostou více soliterně, to znamená, že ptáci, kteří jmelí roznášejí se na ně stahují. Ve volné krajině se to týká nejvíce alejí podél cest. V rámci našeho regionu je napadení různé. Jsou oblasti, kde není jmelí vůbec a například v Podbeskydí jmelí doslova řádí,” okomentoval stav stromů napadených jmelím ve volné přírodě Jan Klečka, z AOPK, ředitel reg. pracoviště Správy CHKO Poodří.

Podle odborníků by se měla příroda ve volné krajině se jmelím vypořádat a najít si sama rovnováhu. Zásahy budou provádět jen v případě památných stromů, plošnou likvidaci jmelí v Poodří nechystají.

“Naše snaha míří k tomu, abychom odstartovali celý proces likvidace  této nákazy. MS kraji se podařilo vyjednat zvýšení financování z operačního programu životního prostředí. Takže od letošního roku mohou žadatelé dostat až 85% nákladů na likvidaci jmelí,” nastínil kroky Jan Filgas, vedoucí odb. životního prostředí a zemědělství KÚ MSK.

Zbývajících 15% nákladů spojených s likvidací jmelí mohou obce získat z krajského rozpočtu. A dalším chystaným krokem hejtmanství je zajistit, aby zákon umožnil přikázat obcím s rozšířenou působností, ošetření případně likvidaci dřevin významně napadených jmelím.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000016056/eko-magazin-jmeli-nici-tisice-stromu-v-ms-kraji