Reklama

Ministr Brabec chce prosadit navýšení financí na kotle

Bleskové vyčerpání financí na pořízení ekologických kotlů potvrdilo tušení krajských radních, že půl miliardy bude ve třetím kole dotací málo. Proto už hejtman jednal s ministrem životního prostředí o možném navýšení. Vše ale musí posvětit vláda.

Reklama

Moravskoslezský kraj měl na 3. kolo kotlíkových dotací připraveno půl miliardy korun. Jenže v pondělí se o peníze přihlásilo během tří hodin 9300 zájemců a alokovaných 500 milionů korun bylo vybráno za pouhých 54 vteřin. Proto už hejtman jednal s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem o navýšení financí. "Během 54 vteřin bylo tři a půl tisíce zájemců, což odpovídá původní alokaci pěti set milionů. Dobrá zpráva je, že pan ministr Brabec na základě těch výsledků požádá vládu o další půl miliardu," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Pořízení nových kotlů je navíc nutností, protože od září 2022 už nebude možné topit zastaralými kotli na pevná paliva první a druhé emisní třídy. Pokud stát dotaci ve 3. kole navýší na miliardu, mohlo by být vyhověno asi 8200 žádostí. "Na 1. a 2. výzvu již bylo vyčleněno 1,2 miliardy korun. Třetí výzva je jasná. Nepodporujeme kombinované kotle na uhlí," uvádí náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

Odstranění starých kotlů a jejich nahrazení ekologickými by se mělo určitě projevit v čistotě ovzduší. Podle odborníků vyprodukují staré typy až 100 kilogramů prachu ročně a lokální topeniště jsou tak největším znečišťovatelem ovzduší v kraji. 
Mateřská škola Rýmařov, Jelínkova 3, příspěvková organizace
Bruntál
od 20 000 Kč

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 29 020 Kč do 35 540 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu