Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Energii v Budišově šetří inteligentní řídící systém

  • Celý MS kraj,

Lokální distribuční soustavu budou mít už brzy v Budišově nad Budišovkou. Bude dodávat teplo a elektřinu do tří budov ve městě. Jedinečný projekt přinese úsporu energií, peněz a do ovzduší systém vypustí násobně méně zplodin.

Ještě před třemi lety provozovali v Budišově nad Budišovkou 13 kotelen. Každá z nich byla ve stavu, kdy bylo zapotřebí rozhodnout, co s nimi s ohledem na jejich stáří, výkonnost, spotřebu a ekologickou zátěž. Také proto město sáhlo po inovativním projektu, který vyřeší energie tří budov najednou. Základní školy, kulturního domu a městského úřadu.

“Hlavní srdce tohoto projektu je inteligentní řídící systém, který jednotlivé tři objekty řídí z pohledu výroby a spotřeby energie a tím je zabezpečena maximální spotřeba v místě výroby,” nastínil hlavní myšlenku projektu Vít Lebeda, koordinátor projektu, YOUNG4ENERGY s.r.o.

“V současné době jsou tady tři budovy, na kterých bylo celkem pět odběrných míst elektřiny. My všechna ta odběrná místa spojíme do jednoho, instalujeme tady kogenerační jednotku o výkonu 20 kW, fotovoltaický systém o výkonu 10,2 kW a veškerou elektřinu budeme akumulovat v bateriovém systému tak, abychom ji vždy spotřebovali v místě výroby tady prostříhattím pádem si žadatel vyrobí sám 80% elektřiny ze svých zdrojů,” komentoval systém Roman Mendrygal, projektový manažer, YOUNG4ENERGY s.r.o.

Všechny tři kotelny se budou postupně rekonstruovat a vybavovat moderními nízkoemisními kondenzačními kotli. Plynulou dodávku tepla zajistí akumulační nádoby. Zároveň systém využije stávající kotelnu kulturního domu.

“Vznikne unikátní systém propojení biomasy, zemního plynu, baterií, akumulací. Navíc je projekt doplněn o instalaci nabíjecí stanice pro elektromobily,” dodal R. Mendrygal.

“Zrenovujeme tady kotelnu ve škole, na městském úřadě i kulturním domě, roční úspora bude činit asi 250 tisíc Kč z celkové platby asi 1100 tisíc ročně, což nás oslovilo. Získáme také sedmimístný eletrovůz, který využijí organizace ve městě, což je třešinka na dortu, kromě úspor peněz, emisí,” řekl starosta Budišova n/B Parik Schramm (BEZPP).

Byť to vypadá tady v Budišově nad Budišovkou jednoduše, realizátoři systému přece jen museli ze svých požadavků nepatrně ustoupit. Všechny tři budovy, které energeticky propojili a jsou v ideální vzdálenosti do 50 metrů od sebe, se zároveň nachází v památkové zóně. Proto se muselo najít šikovné skryté umístění fotovoltaického systému. Takové místo se našlo na střeše kulturního domu. Výšce atiky se musel přizpůsobit i sklon panelů na 13 stupňů.

“Tady se nacházíme u fotovoltaické elektrárny. Celkový výkon panelů je 10,2 kW, za rok to je zhruba 10 MWh elektřiny, spolu s kogenerační jednotkou bude zásobovat tři objekty elektřinou z 80ti%,” říká Vít Lebeda. Celkové náklady projektu jsou pět milionů korun. Díky dotaci ze Státního fondu inovací zaplatí obec jen čtvrtinu. “Projekt má velké úspory v oblasti přírody a těchto zdrojů, protože se uspoří asi 180 tun CO2 ročně,” komentuje pozitivní dopady projektu na životní prostředí V. Lebeda, koordinátor projektu, YOUNG4ENERGY s.r.o.

“Kromě úspor pro město, my jako provozovatel a zároveň žadatel, si od systému slibujeme, že se naši dispečeři naučí pracovat v provozu s kondenzační technologií kondenzačních kotlů, které budou ve škole a na úřadě,” říká Slavomír Jaššo, TeSport Budišov nad Budišovkou.

Instalace sofistikovaného smart projektu bude dokončena zhruba v srpnu. Celý systém začne fungovat se začátkem nové topné sezóny. S prvními zkušenostmi se budišovští podělí s ostatními starosty v říjnu na konferenci.

Nahlásit chybu


K tématu
OPTIMIA facility s.r.o., Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 18 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Město Jablunkov - pracoviště
Frýdek-Místek
od 18 780 Kč/měsíc

Detail

Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail