EKO MAGAZÍN: 13. ročník soutěže Stavby z vlnité lepenky vyhráli studenti z Vysokého Mýta

Infocentrum na vodním díle Šance na Ostravici hostilo finále 13. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. Letošním tématem pro studenty bylo zpracování Vodní nádrže NADĚJE. Místo setkání finalistů s porotou tak bylo jasně předurčeno, protože kde jinde by se studenti z celé země měli setkat, než na místě zrekonstruované nádrže Šance.

V soutěži se letos utkalo 28 středních škol z celé republiky se zaměřením na stavebnictví. Do finále postoupilo šest nejlepších. Úkolem studentů byla výroba makety originální stavby vodní nádrže s přehradní hrází z vlnité lepenky. Dominantou modelu musela být přehradní hráz včetně vnitřního uspořádání stavby a do návrhu museli soutěžící zapracovat i bezprostřední okolí.

“Hodnotíme práci z vlnité lepenky, použitou techniku, práci s vlnitou lepenkou a také jestli student přemýšleli nad tím, jestli se dá model postavit. Je to dost těžké téma vymyslet a zrealizovat nádrž. Technicky je to dost zajímavé. Každý rok jde úroveň nahoru,” okomentoval práce studentů Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.


“Po odborné stránce jsem velice překvapen kvalitou modelů. U všech modelů splnili tvůrci zadání, ty přehrady by mohly takto fungovat po technické stránce tak, jak je to navržené. A model studentů z Vysokého Mýta je velice inovativní a zvláštní tím, že autoři do něj umístili hotel. Na modelu to jde lehce, ale v reálu by to bylo těžší. Jsou tady krásné vypracované detaily a autoři mají jasnou představu, jak by to mohlo fungovat,” řekl porotce Dalibor Kratochvíl, ředitel závodu 2 Frýdek-Místek, Povodí Odry s. p.

Soutěž pro studenty s ekologickým podtextem hravou formou přenáší inovativní futuristické myšlenky mladých lidí do maket z vlnité lepenky. Vznikla tak neotřelá díla a zejména u šesti finalistů byla zřejmá i hra s dokonalostí a detaily. Studenti se nebáli do hráze umístit hotel a restauraci, jiný model zapracoval do hráze skalní výchoz, řešili i lodní dopravu a převádění povodní přes korunu hráze. To vše s cílem poukázat na ekologické výhody vlnité lepenky. “Do hráze jsme zabudovali model, který má sloužit k rekreaci, dali jsme tam i postavičky, máme tam i malý nábytek z kartonu, nahoře je restaurace. Největší oříšek bylo vsadit přední a zadní část, protože jsme museli myslet na vsazování, které muselo být pod správným úhlem a zkosením, takže to bylo na tom všem nejsložitější,” řekla s nadšením Pavlína Pechancová, studentka stavební školy ve Vysokém Mýtě. “Náš model se skládá ze dvou přehradních hrází, design je inspirován vlnami. Pracovaly jsme na něm dvě a stavba nám trvala něco přes 200 hodin,” okomentovala soutěžní model Adéla Ulenfeldová,  Střední průmyslová škola stavební v Ostravě

Vítězem letošní celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky na téma „Vodní nádrž NADĚJE“ jsou studenti z Vysokého Mýta. Na druhém místě se umístila SPŠS Ostrava a  třetí místo obsadila SPŠS Kladno. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek a EKO-KOM. Speciálním partnerem letošního ročníku byl státní podnik Povodí Odry.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 15:00 - 11:35
Celý MS kraj, Kostel Božího těla, Jablunkov

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:30 - 11:35
Celý MS kraj, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků