V soutěži se letos utkalo 28 středních škol z celé republiky se zaměřením na stavebnictví. Do finále postoupilo šest nejlepších. Úkolem studentů byla výroba makety originální stavby vodní nádrže s přehradní hrází z vlnité lepenky. Dominantou modelu musela být přehradní hráz včetně vnitřního uspořádání stavby a do návrhu museli soutěžící zapracovat i bezprostřední okolí.
“Hodnotíme práci z vlnité lepenky, použitou techniku, práci s vlnitou lepenkou a také jestli student přemýšleli nad tím, jestli se dá model postavit. Je to dost těžké téma vymyslet a zrealizovat nádrž. Technicky je to dost zajímavé. Každý rok jde úroveň nahoru,” okomentoval práce studentů Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.
“Po odborné stránce jsem velice překvapen kvalitou modelů. U všech modelů splnili tvůrci zadání, ty přehrady by mohly takto fungovat po technické stránce tak, jak je to navržené. A model studentů z Vysokého Mýta je velice inovativní a zvláštní tím, že autoři do něj umístili hotel. Na modelu to jde lehce, ale v reálu by to bylo těžší. Jsou tady krásné vypracované detaily a autoři mají jasnou představu, jak by to mohlo fungovat,” řekl porotce Dalibor Kratochvíl, ředitel závodu 2 Frýdek-Místek, Povodí Odry s. p.
Soutěž pro studenty s ekologickým podtextem hravou formou přenáší inovativní futuristické myšlenky mladých lidí do maket z vlnité lepenky. Vznikla tak neotřelá díla a zejména u šesti finalistů byla zřejmá i hra s dokonalostí a detaily. Studenti se nebáli do hráze umístit hotel a restauraci, jiný model zapracoval do hráze skalní výchoz, řešili i lodní dopravu a převádění povodní přes korunu hráze. To vše s cílem poukázat na ekologické výhody vlnité lepenky. “Do hráze jsme zabudovali model, který má sloužit k rekreaci, dali jsme tam i postavičky, máme tam i malý nábytek z kartonu, nahoře je restaurace. Největší oříšek bylo vsadit přední a zadní část, protože jsme museli myslet na vsazování, které muselo být pod správným úhlem a zkosením, takže to bylo na tom všem nejsložitější,” řekla s nadšením Pavlína Pechancová, studentka stavební školy ve Vysokém Mýtě. “Náš model se skládá ze dvou přehradních hrází, design je inspirován vlnami. Pracovaly jsme na něm dvě a stavba nám trvala něco přes 200 hodin,” okomentovala soutěžní model Adéla Ulenfeldová, Střední průmyslová škola stavební v Ostravě
Vítězem letošní celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky na téma „Vodní nádrž NADĚJE“ jsou studenti z Vysokého Mýta. Na druhém místě se umístila SPŠS Ostrava a třetí místo obsadila SPŠS Kladno. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek a EKO-KOM. Speciálním partnerem letošního ročníku byl státní podnik Povodí Odry.