Chcete včelařit? Může vám na to přispět Moravskoslezský kraj, peníze jsou připraveny

Následující zpráva potěší především včelaře nebo majitele lesů. Moravskoslezský kraj totiž připravil finance na jejich podporu. Dotace by měly sloužit především na likvidaci kůrovce a pro začínající včelaře.

Majitelé lesů už řadu měsíců bojují s kůrovcovou kalamitou, která je naštěstí na ústupu. Moravskoslezský kraj jim chce pomoci a proto jim přispěje na některé nezbytné činnosti. Připraveno je pro ně 9 milionů korun, které by měly stačit pro zhruba 60 žádostí. "Finance jdou na úklid klestí, zpracování kůrovcového dřeva, pořízení štěrbinových lapačů a odparníků," popisuje náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová. 

Peníze pomohou majitelům nestátních lesů. Například to bude obec Velké Heraltice, Vrbno pod Pradědem, Lichnov, Široká Niva, Slatina či Uhlířov. Ten hospodaří s rozpočtem 400 tisíc korun a příspěvek kraje jim výrazně pomůže. "Peníze použijeme na oplocenky. Zasadíme mladý dubový porost a ten oplotíme, protože nepotřebujeme, aby se nám do něho dostala spárkatá zvěř," vysvětluje lesní hospodář obce Uhlířov Ondřej Martínek.

Dva miliony korun dostanou také včelaři. Kraj podporuje stabilizaci a zvýšení stavu včelstev už delší dobu. "Nejvíce se ujala podpora začínajících včelařů. To byla asi polovina žádostí," dodává Uvírová.

V uplynulých dvou letech už kraj přispěl na obnovu téměř 4 a půl tisícům úlů starších 15ti let. 
PAVEL NOVÁK „10“ / koncert

Zítra 15:00 - 19.10. 19:12
Celý MS kraj, Městský dům, Přerov

Hudební výlety: Slavné klarinetové kvintety

Zítra 15:00 - 19.10. 19:12
Celý MS kraj, Městský úřad Jablunkov

Spisovatelé do knihoven - Ondřej Hložek / autorské čtení

22.10. 18:00 - 19.10. 19:12
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Vězeňská služba České republiky
Opava
od 26 100 Kč do 38 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu