Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum ve vysokých pecích? V Dolních Vítkovicích se to už chystá

Jistě mi dáte za pravdu, že Dolní oblast Vítkovice v Ostravě je opravdu unikátní a těžko bychom hledali někoho, kdo o ní minimálně neslyšel. Patří dokonce k nejnavštěvovanějším atraktivitám v celé naší zemi ale jezdí zde také turisté z celého světa. Nyní ji obohatí ještě muzeum, které vznikne přímo ve vysokých pecích.

Sny o záchraně chátrajících vysokých pecích v Dolní oblasti Vítkovice budou splněny. Přímo v bývalém plynojemu, který s pecemi sousedí a dnes je známý jako aula Gong, to podpisy stvrdil ministr Kultury Lubomír Zaorálek a zástupci kraje, města i dolní oblasti. Z pecí bude muzeum. "Tady už se podařilo něco udělat a my bychom rádi k tomu přispěli dalšími prostředky, aby se celý ten objekt dopracoval do komplexu, který by se stal kulturním centrem Ostravy," vysvětluje ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek.

Ministr navíc chce, aby bylo muzeum příspěvkovou organizací státu. Stát by se ale nepodílel pouze na provozu, společně s Evropskou unií by financoval i samotnou rekonstrukci. Muzeum by využívalo depozitáře národních muzeí se zaměřením na přírodu, techniku, design i umění, "Zpracovali jsme strategii změny našeho regionu a Museum+ v tom sehrává důležitou roli. Je to ta část pilíře, která se týká zvýšení atraktivity regionu," uvádí hejtman Vondrák. "V prvních letech musíme zajistit stabilizaci té konstrukce, abychom se vůbec měli o čem bavit. Mezitím využijeme toho, že stát má zájem a začne připravovat koncept," popisuje ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Kraj už zadal studii proveditelnosti. Náklady jsou odhadovány na dva půl milionu korun. V první fázi budou nejprve pece sanovány a pak dojde k rekonstrukci a dalším úpravám. Hotovo by mohlo být přibližně do 8 let. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy