Muzeum ve vysokých pecích? V Dolních Vítkovicích se to už chystá

Jistě mi dáte za pravdu, že Dolní oblast Vítkovice v Ostravě je opravdu unikátní a těžko bychom hledali někoho, kdo o ní minimálně neslyšel. Patří dokonce k nejnavštěvovanějším atraktivitám v celé naší zemi ale jezdí zde také turisté z celého světa. Nyní ji obohatí ještě muzeum, které vznikne přímo ve vysokých pecích.

Sny o záchraně chátrajících vysokých pecích v Dolní oblasti Vítkovice budou splněny. Přímo v bývalém plynojemu, který s pecemi sousedí a dnes je známý jako aula Gong, to podpisy stvrdil ministr Kultury Lubomír Zaorálek a zástupci kraje, města i dolní oblasti. Z pecí bude muzeum. "Tady už se podařilo něco udělat a my bychom rádi k tomu přispěli dalšími prostředky, aby se celý ten objekt dopracoval do komplexu, který by se stal kulturním centrem Ostravy," vysvětluje ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek.

Ministr navíc chce, aby bylo muzeum příspěvkovou organizací státu. Stát by se ale nepodílel pouze na provozu, společně s Evropskou unií by financoval i samotnou rekonstrukci. Muzeum by využívalo depozitáře národních muzeí se zaměřením na přírodu, techniku, design i umění, "Zpracovali jsme strategii změny našeho regionu a Museum+ v tom sehrává důležitou roli. Je to ta část pilíře, která se týká zvýšení atraktivity regionu," uvádí hejtman Vondrák. "V prvních letech musíme zajistit stabilizaci té konstrukce, abychom se vůbec měli o čem bavit. Mezitím využijeme toho, že stát má zájem a začne připravovat koncept," popisuje ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Kraj už zadal studii proveditelnosti. Náklady jsou odhadovány na dva půl milionu korun. V první fázi budou nejprve pece sanovány a pak dojde k rekonstrukci a dalším úpravám. Hotovo by mohlo být přibližně do 8 let. 
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 17.11. 20:31
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 17.11. 20:31
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 17.11. 20:31
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků