Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Romové pohřbili aktivistu Josefa Facunu. U pohřbu musela asistovat i policie

Ostrava zažila další velký romský pohřeb. Ve věku 63 let zemřel jeden z nejznámějších romských aktivistů z našeho regionu Josef Facuna. Byl známý hlavně díky práci pro romskou komunitu. Posledního rozloučení se zúčastnily stovky lidí.

V pondělí v poledne se na náměstí Svatopluka v Ostravě - Přívoze ozvala smuteční hudba a po Nádražní ulici přijela kolona limuzín. V čele jelo vozidlo s rakví s ostatky jednoho z nejvýznamnějších romských osobností Ostravy Josefa Facuny. Zemřel po těžké nemoci ve věku 62 let, "Už od Sametové revoluce začal bojovat za práva Romů, snažil se vyjít s každým a jeho cíl byl, aby děti studovaly," vzpomíná příbuzný Vladimír Leško a Zdeněk Gažik dodává: "Byl to člověk, který bojoval za to, aby byl v Ostravě klid a mír."

S Josefem Facunou se přišly rozloučit stovky lidí. Mezi nimi nechyběli i zástupci města a kraje, "Já si ohromně cením toho, že když něco řekl, tak jeho slovo platilo," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura. "Vždycky za ním zůstala dobrá práce. Hlavně se angažoval i v tom, že teď bude kraj přijímat nové standardy výběrového řízení, kdy budeme mít povinnost zaměstnávat sociálně znevýhodněné," vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Facuna byl významný pojítkem i mezi jakousi romskou šlechtou, kterou tvoří olašští Romové a většinovými Rumungry, mezi které patřil i on sám, "Olašští Romové ho nesmírně milovali, měli ho rádi a velmi si ho vážili pro jeho názory a dobrotu," popisuje Josef Stojka, předseda Unie olašských Romů.

Josef Facuna se angažoval také v protidrogové problematice, která je mezi Romy velkým problémem. Velkou otázkou zůstává, kdo ho nyní nahradí a bude v jeho práci pokračovat. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy