Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tele by bez pomoci hasičů uhynulo, ze studny ho vytáhli vlastníma rukama

Dvě třinecké jednotky hasičů (ze stanice HZS Moravskoslezského kraje v Třinci a z JSDHO Třinec-Guty) se zapojily v pátek 18. října 2019 dopoledne do úspěšné záchrany třísetkilogramového telete, které místo na rozlehlé a chutné pastvě skončilo v nevábné a úzké betonové studni v třinecké místní části Oldřichovice a samozřejmě už nemohlo ven.

"Studna byla už v dávné minulosti postavena na pasece asi sto metrů od příjezdové cesty. Tele zaplňovalo celý prostor studny, žalostně bučelo asi metr pod úrovni terénu, stejně jako jeho matka opodál. Protože nohy mělo vmáčklé pod sebou, hasiči nemohli při jeho vyproštění použít tradiční popruhy. Jejich pohotová chytrost a um ale opět slavily úspěch. Po dohodě s majitelkou stáda byl rychle přivolán traktorbagr z nedaleké stavby, který zhruba metr vysokou betonovou skruž v zemi obhrabal, skruž byla opatrně a odsunuta, aby nepřekážela v dalším postupu záchrany. Hasiči pak vytáhli tele vlastníma rukama. Kromě několika odřenin nejevilo na první pohled žádné známky újmy na zdraví a vesele odběhlo na tolik vysněnou šťavnatou pastvu. Mezi náhradními variantami byl hasičský jeřáb a pneumatická sbíječka. Těch už nebylo zapotřebí," komentuje zásah hasičů mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.
Spokojená byla jak matka telete, která doprovázela zásah třineckých hasičů hlasitými projevy, tak velitel zásahu z HZS MSK. Jak s rychlostí záchrany, tak s aktivním přístupem kolegů z jednotky dobrovolných hasičů Třinec-Guty. „Na záchraně telete pracovali i přes své mládí doslova bez dechu,“ poznamenal zkušený profesionální hasič. "A kdo mohl za to, že telátko skončilo ve studni? Žádní vetřelci, ale jeho otec – statný býk (prý 1200 kg živé váhy/hmotnosti), který se na začátku našeho příběhu se šťastným koncem opřel do horní metrové skruže a hravě ji odsunul stranou," píše k zásahu mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Foto, text: HZS MSK

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy