Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čištění památníku Rudé armády v Ostravě začalo. Postačí ředidlo a horká pára

V minulém týdnu jsme vás informovali o vandalském činu nacionalistů, kteří postříkali červenou barvou Památník Rudé armády v Ostravě. Městský obvod bleskově našel specializovanou firmu, která hned v úterý ráno začala památník čistit. Vše se odehrává pod přísným dohledem památkářů.

Takto vypadal ve středu ráno Památník Rudé armády v Komenského sadech v Ostravě. Bronzová socha a mramorový podstavec polité červenou barvou a bronzové reliéfy postříkané červeným sprejem. K činu se přihlásila Národní a sociální fronta a na svůj facebook si přidala i fotografie z akce. Prý chtěla vytvořit pomník maďarského povstání proti bolševickému Rusku. Jejich čin odsoudil snad každý. "Nevím, co tím autor sledoval. Byly tam nějaké odkazy na události v Maďarsku v roce 56, ale za to ti mrtví, kteří tam leží, skutečně nemohou," řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Radnice začala hledat odborníky, kteří by barvu odstranili. Nakonec se přihlásila pražská firma a čištění začalo hned v úterý ráno. "Povrch barvy se narušuje chemikálií, následně se škrabkami brousí, aby se odstranilo maximum. Zbytky barvy z pórů se dočišťují párou,"  vysvětluje Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu.

Pokud vše půjde podle představ, mohl by být už ve středu památník v pořádku a nebude potřeba žádné další úpravy. Na bronzu by dokonce měla zůstat i patina. "Firma si za tu práci účtuje 82 tisíc korun, ale celkově půjde škoda přes 100 tisíc korun," upřesňuje mluvčí centrálního obvodu Ostravy David Račák.

Policie případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a výtržnictví. Pachateli hrozí 3 roky vězení. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy