Virus MERS je smrtelně nebezpečný. Záchranáři musejí být připraveni

Téměř před rokem byla Fakultní nemocnice v Ostravě doslova naruby. Zdravotníci totiž přijali pacienta s podezřením na smrtelně nebezpečnou infekci MERS. I když se nakonec nemoc neprokázala, zdravotníci a další složky integrovaného záchranného systému musejí být na podobné situace připraveni a proto se v Krnově uskutečnilo taktické cvičení.

Na začátku prosince loňského roku vyděsil zdravotníky v Ostravě muž, který se vrátil z Jordánska nemocný a příznaky byly podobné smrtelně nebezpečnému onemocnění virem MERS. Hygienici aktivovali krizový plán. Hasiči i zdravotníci museli do speciálních obleků a muž byl transportován na specializované pracoviště v Praze. Nemoc se naštěstí neprokázala. Nyní se mělo stát to samé v Krnově, ale jen jako. Šlo o taktické cvičení. "Cílem cvičení bylo prověřit součinnost složek IZS. Pro ZZS to pak bylo zvládnutí ošetření a transportu," vysvětluje mluvčí ZZS Lukáš Humpl.

Opět byli všichni ve speciálních oblecích. Po ošetření v Krnovské nemocnici byl pacient uložen do bioboxu, aby nemohl nikoho nakazit. Pak byl naložen do speciální sanitky a následoval by opět transport do Prahy do Nemocnice na Bulovce. "Místo klasických nosítek je umístěn biobox. Je to na speciální nástavbě podvozku, který se dá vyměnit i za běžné lůžko. Je to transportní izolační prostředek, který chrání toho pacienta, ale zároveň to hlavně chrání zasahující personál a nezúčastněné osoby," popisuje biobox Petr Jaššo ze Zdravotnické záchranné služby.

Do Nemocnice na Bulovce bylo v posledních pěti letech odvezeno v bioboxu s podezřením na vysoce nakažlivé nemoci 5 osob z toho 2 z našeho kraje. Žádné z podezření se ale naštěstí nepotvrdilo. 
Listopad v souvislostech / přednáška

Dnes 17:00 - 20:15
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

Den Poezie na téma Otevřete oči!

Zítra 16:00 - 13.11. 20:15
Celý MS kraj, Knihovna, Baška

POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 13.11. 20:15
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků