Virus MERS je smrtelně nebezpečný. Záchranáři musejí být připraveni

Téměř před rokem byla Fakultní nemocnice v Ostravě doslova naruby. Zdravotníci totiž přijali pacienta s podezřením na smrtelně nebezpečnou infekci MERS. I když se nakonec nemoc neprokázala, zdravotníci a další složky integrovaného záchranného systému musejí být na podobné situace připraveni a proto se v Krnově uskutečnilo taktické cvičení.

Na začátku prosince loňského roku vyděsil zdravotníky v Ostravě muž, který se vrátil z Jordánska nemocný a příznaky byly podobné smrtelně nebezpečnému onemocnění virem MERS. Hygienici aktivovali krizový plán. Hasiči i zdravotníci museli do speciálních obleků a muž byl transportován na specializované pracoviště v Praze. Nemoc se naštěstí neprokázala. Nyní se mělo stát to samé v Krnově, ale jen jako. Šlo o taktické cvičení. "Cílem cvičení bylo prověřit součinnost složek IZS. Pro ZZS to pak bylo zvládnutí ošetření a transportu," vysvětluje mluvčí ZZS Lukáš Humpl.

Opět byli všichni ve speciálních oblecích. Po ošetření v Krnovské nemocnici byl pacient uložen do bioboxu, aby nemohl nikoho nakazit. Pak byl naložen do speciální sanitky a následoval by opět transport do Prahy do Nemocnice na Bulovce. "Místo klasických nosítek je umístěn biobox. Je to na speciální nástavbě podvozku, který se dá vyměnit i za běžné lůžko. Je to transportní izolační prostředek, který chrání toho pacienta, ale zároveň to hlavně chrání zasahující personál a nezúčastněné osoby," popisuje biobox Petr Jaššo ze Zdravotnické záchranné služby.

Do Nemocnice na Bulovce bylo v posledních pěti letech odvezeno v bioboxu s podezřením na vysoce nakažlivé nemoci 5 osob z toho 2 z našeho kraje. Žádné z podezření se ale naštěstí nepotvrdilo. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

Dnes
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

Zítra
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků