Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nebývalá shoda napříč stranami. Krajský rozpočet schválili všichni

Vládnoucí koalici MS kraje se podařilo to, co zatím nikomu v historii. Rozpočet pro příští rok byl sestaven tak, že ho schválilo zastupitelstvo všemi hlasy. Kraj bude hospodařit s deseti miliardami a 800 miliony korun. Rozpočet je schodkový a bude dokryt z úspor a z úvěrů.

Všichni přítomní zastupitelé MS kraje zvedli ruku pro rozpočet na rok 2020. Stalo se to vůbec poprvé, kdy se koalice i opozice shodly. Kraj bude hospodařit s 10 miliardami a 788 miliony korun. Příjmy budou nižší, než výdaje o téměř 600 milionů korun. Proti letošnímu roku bude rozpočet vyšší o 8 procent. "Rozdíl je kryt úsporami z letošního roku a použitím fondů, které jsme si vytvořili na financování strategických projektů," doplňuje náměstek hejtmana Jaroslav Kania.

Očekává se ale, že kraj bude nakonec hospodařit s 30 miliardami korun. V době sestavování rozpočtu totiž ještě není rozhodnuto o většině státních dotací do rozpočtu krajům a tak je při schvalování není ještě možné do rozpočtu zařadit.  Jde například o dotace z ministerstva školství nebo ministerstva práce a sociálních věcí. "Myslím, že je to poprvé v historii, nevím jak je to u ostatních krajů, ale poprvé byl rozpočet schvále jednomyslně," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák.

Většinu kapitálových výdajů tvoří náklady na akce spolufinancované z Evropské unie. Pokračovat bude například rekonstrukce mostů a Výškovické ulice v Ostravě nebo druhá etapa rekonstrukce mimoúrovňového křížení Bazaly v Ostravě.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků