Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté nafasovali lyže a vyrazili na hory. Beskydy a Jeseníky budou bezpečnější

Pokud se chystáte na hory a bude se vám zdát, že vedle vás sjíždí na lyžích policista, nemáte halucinace. Od letošní zimy totiž začala v našem kraji sloužit speciální jednotka, která je perfektně připravena na pohyb na horách. Policisté se tak dostanou všude, kde potřebují, aby mohli dohlédnout na bezpečnost na svazích nebo v odlehlejších chatových oblastech.

Tak tento pohled se vám od letošní zimy může naskytnout kdekoliv horských střediscích Beskyd či Jeseníků. Policisté na skialpových lyžích stoupají svahem a nebo naopak sjíždějí po sjezdovce dolů. V těchto případech půjde především o prevenci. Už jejich přítomnost totiž může odradit například případné zloděje. "Bezpečně na horách znamená prevenci a ne represi. Znamená to policisty na sjezdovkách, turistických trasách, v chatových oblastech v zimním období, kdy se tam majitelé nemohou dostat," popisuje ředitel PČR MS kraje Tomáš Kužel. 

Tito policisté byli vybráni z řad příslušníků speciální pořádkové jednotky a podmínkou byly zkušenosti s pohybem v horách. Součástí testu by například výběh na sjezdovku ve Skiareálu Bílá v lyžařských botách. "Já sama hodně sportuji. Byla možnost se v průběhu práce pohnout a vyhovoval mi i systém služeb. Tak jsem to zkusila a vyšlo to," říká členka lyžařské policejní hlídky.

Policisté museli také projít výcvikem u horské služby. právě s ní budou policisté spolupracovat například při pátrání po ztracených lidech. "To není jen takhle, nasadit si tyto věci, ale je třeba se s tou technikou trochu sžít v tom terénu. Sžít se s tím sněhem, se stoupáním, s klesáním a potom se naučit manipulaci s lyžemi ve sjezdech," uvádí člen Horské služba Beskydy.

Výbava jednoho policisty stála asi 40 tisíc korun a vše financoval krajský úřad. K dispozici mají také skútr, který může mít jak kola tak pásy.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků