Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žena falšovala lékařské zprávy své matky a dcery, stát jí vyplatil stovky tisíc korun

Téměř jeden milion korun neoprávněně dostala od státu třiačtyřicetiletá žena z Třince. Kriminalisté vyšetřují případ, který oznámila Okresní správa sociálního zabezpečení. Žena falšovala zdravotní zprávy o stavu své matky i dcery, aby získala sociální příspěvky. V lékařských zprávách měnila data, přepisovala texty a uváděla nepravdivé údaje.

Policisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku dokumentují podvodné jednání třiačtyřicetileté ženy z Třince. Oznámení učinila Okresní správa sociálního zabezpečení již počátkem roku 2018. Obsahem oznámení bylo, že žena již od roku 2013 měla pozměnit lékařské zprávy o zdravotním stavu své matky, tak i své dcery, aby získala sociální příspěvky. Začal dlouhý vyšetřovací proces, během kterého kriminalisté shromažďovali důkazní materiály. Těmito byly například lékařské zprávy, odborná vyjádření, posudky, ale také závěrečné zprávy z psychologického a pedagogického posouzení o zdravotním stavu nezletilé dcery. V průběhu toho policisté zjistili, že podezřelá žena měla v lékařských zprávách měnit jejich data, přepisovat texty, uvádět nepravdivé údaje a různým způsobem je upravovat.

Přestože dcera byla soběstačná, nepotřebovala ve škole asistenta a dosahovala velmi dobrých studijních výsledků jak na druhém stupni základní školy, tak i na střední škole, přepisovala její lékařské zprávy tak, že z nich vyplývalo, že se jedná o nemocnou osobu, které následně byl přiznán 3. stupeň závislosti, z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Například jedna z lékařských zpráv, kterou měla své dceři upravit, aby získala příspěvek na péči, zněla: „Při častých kolapsových stavech a záchvatech je nutný stálý dohled dítěte 24h denně. Bývá v bezvědomí, neví o sobě, nereaguje, neorientuje se v místě ani čase, potřebuje pomoc druhé osoby. Má problémy i s orientací a komunikací. Neujde ani 100 metrů, má závratě, točí se ji hlavička, dušnost, zvracení, bolest na hrudi.“ Všechny tyto údaje však byly smyšlené.

Dále v lékařských zprávách u své matky měla žena například přepsat text: „Je dobře pohyblivá“ na text „Je nepohyblivá“. Svým podvodným jednáním se žena měla obohatit téměř o jeden milion korun. Od roku 2013 do 2018 měla neoprávněně pobírat sociální dávky v podobě příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu a příspěvku na zvláštní pomůcku (motorové vozidlo). V těchto dnech komisař z oddělení hospodářské kriminality sdělil obvinění ze spáchání zločinu podvod a přečinu padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Žena je stíhána na svobodě. Za počínání ji hrozí trest odnětí svobody až na osm let.

text: PČR, Eva Michalíková

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků