Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tání sněhu na horách se vodohospodáři nebojí. Přehrady jsou připraveny

V minulosti bylo zvykem připravovat přehrady na jarní období, kdy tání sněhu naplnilo řeky a přehrady. V současné době ale nic takového není nutné. Sníh je pouze na horách a není ho nijak mnoho. Vody v řekách spíš ubývá a vodohospodáři jsou připraveni reagovat i na taní sněhu ale i na sucho.

Ačkoliv je leden, po sněhu není v nížinách ani památky. Průtoky v řekách v povodí Odry většinou klesají, zásoby vody v přehradách v Moravskoslezském kraji jsou ale dostatečné. Nádrže však mají i dostatečnou kapacitu na to, aby zachytily vodu ze sněhu, který přes zimu napadne, případně i z deště.  "Zásoby vody jsou dostatečné a odběry vody mohou být realizovány v potřebném množství a potřebné kvalitě. Chtěl bych zdůraznit, že vodu jsme měli celý rok, vodu máme i teď a vodu pro všechny budeme mít zase," říká generální ředitel povodí Odry Jiří Tkáč.

Většina přehrad je naplněna z více než 80 procent. Slezská Harta je v současnosti plná z 86 procent, Kružberk z 85, Šance z 81, Morávka z 84, Žermanice z 68, Těrlicko z 80 a Olešná z 86 procent.  "Do zimního období vstupujeme s dostatečným množstvím vody. Není se potřeba ničeho bát. Věříme, že nasněží nebo naprší, takže vody by mělo ještě přibýt. Ale pokud se tak nestane, tak nádrže jsou s víceletými účinky, to znamená nějaký měsíc prodlevy nehraje roli a voda prostě bude," doplňuje ředitel.

Dispečink povodí Odry nepřetržitě sleduje celou situaci. Nejen hladiny řek a přehrad, ale i zásoby sněhu a předpovědi meteorologů. Díky tomu tak mohou okamžitě reagovat například odpouštěním vody z přehrad. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy