Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za výbuchem domku ve Strahovicích není munice. Explodoval zřejmě benzín

Jeden z nejnáročnějších zásahů hasičů v loňském roce následoval po výbuchu rodinného domku ve Strahovicích na Opavsku. V troskách zahynul jeden z jeho obyvatel. I když to nejprve vypadalo, že explodovala munice z druhé světové války, vyšetřovatelé nakonec jako příčinu určili výbuch hořlavé kapaliny.

Loni v srpnu otřásl obcí Strahovice na Opavsku mohutný výbuch. V troskách rodinného domku zahynul 28letý muž. Na místo byly vyslány desítky hasičských jednotek. Šlo o nejdelší zásah v loňském roce. Trval 4 dny a za tu dobu se u něj vystřídalo mnoho specialistů. Hasiči využili nejmodernější techniku. Neustále totiž hrozilo zřícení budovy a vyšetřovatelé se potřebovali podívat dovnitř. Navíc byla uvnitř i válečná munice. "první fáze zásahu byla velmi komplikovaná, protože statik nedoporučil jakoukoliv manipulaci s tělem postiženého uvnitř objektu," popisuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Muž, který zahynul v troskách, se zabýval sběrem válečných artefaktů pomocí detektoru kovu. Podle sousedů si občas přinesl domů i starou munici a tak si všichni mysleli, že mu bouchla pod rukama . Výsledky vyšetřování jsou proto překvapivé. "Vybouchly páry hořlavé kapaliny se vzduchem. V prostoru, kde bylo epicentrum výbuchu, bylo pomocí dronu nalezeno i několik kanystrů, ve kterých byla původně hořlavá kapalina," uvedl zástupce ředitele HZS MS kraje Radim Kuchař.

Muž zřejmě v suterénu manipuloval s benzínem a ten vytvořil společně se vzduchem třaskavou směs. Pak už stačila jen jiskra. I když byla uvnitř domu spousta munice, ta nakonec nevybuchla. Po konzultaci se statikem byl dům stržen speciálním hasičským záchranným útvarem z Hlučína. Škoda je 3 miliony korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy