Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při požárech loni v kraji zahynulo 14 osob. Patnáctou obětí se stal hasič, který vyšetřoval příčinu

V Moravskoslezském kraji v loňském roce zahynulo při požárech 14 osob, což je o téměř třetinu více, než o rok dříve. Patnáctou obětí je navíc hasič, který vyšetřoval příčinu jednoho z požárů. Celkový počet těchto událostí je podobný.

Hasiči dělí své výjezdy na mimořádné události, což jsou požáry, dopravní nehody nebo technické havárie a neemergentní události. To jsou nejčastěji výjezdy k zabouchnutým dveřím nebo likvidace hmyzu. Celkem se loni stalo v kraji necelých 22 tisíc událostí, ze kterých bylo 2 tisíce požárů. Zahynulo při nich 14 osob. "Zejména se jedná o záležitosti, které se týkají kouření v posteli, alkoholického opojení a požáry, které vzniknou v kuchyni," vysvětluje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Přímá škoda způsobená požáry je 223 milionů korun. Jednu z největších škod způsobil požár autobusů v areálu dopravního podniku Ostrava - Hranečník v červnu. Zasaženo bylo 13 vozidel za 27 milionů korun. "Hlavním problémem rychlého šíření, který jsme řešili, bylo to, že uprostřed sestavy autobusů stál vůz na stlačený zemní plyn. Při ohřívání a natlakování vypustil plyn. Ten se vznítil od hoření a tok hořících plynů se rozšířil na další autobusy," popisuje náměstek ředitele HZS MS kraje Radim Kuchař.

Po této události přijal dopravní podnik Ostrava opatření, aby k podobným situacím nemohlo docházet. Autobusy parkují dále od sebe a jsou seřazeny i podle způsobu pohonu. Byl to vůbec první požár elektrobusů v naší zemi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy