Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodinná tragédie, v Mořkově se otrávily dvě sestry

AKTUALIZUJEME: Posádky ZZS MSK zasahovaly ve čtvrtek 6. února večer u tragické události na Novojičínsku. Ve tři čtvrtě na šest přijali pracovníci krajského zdravotnického operačního střediska informaci o dvou osobách v Mořkově, které nejeví známky života. Na pomoc ihned vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Nového Jičína a lékařská posádka rendez-vous z Frenštátu pod Radhoštěm.

Sestry ve věku 80 a 75 let žily samy v domu v Mořkově. Starší sestra se celý život starala o mladší, která byla postižená. V čtvrtek k večeru si jejich sousedka všimla, že si z okna stále nevzaly nosiče s obědem, které jim přivezla služba. Zalarmovala syna, který šel zjistit, co se děje. “Pane bože, dělejte něco, ty hrnce tam pořád jsou, tam se něco stalo! To není normální. Syn se podíval přes okno a viděl je tam. Ta postižená ležela na posteli a ta druhá seděla v kolečkovém křesle,” popisuje sousedka. 

Ženy nejevily známky života. Sousedé ucítili zápach plynu a nejprve vyvětrali, zavolali záchrannou službu a zároveň se sami snažili o jejich oživení. To se nakonec povedlo až zdravotníkům u 80leté ženy. Mladší byla mrtvá na místě. O příčině otravy nebylo sporu. Čidla zdravotníků ji odhalila okamžitě. “Čidla detekující přítomnost oxidu uhelnatého, která mají záchranáři ve výbavě, začala týmům po vstupu do domu signalizovat přítomnost nebezpečného plynu. V domku se nacházely dvě ženy seniorského věku. U jedné z postižených zjistil zasahující lékař přítomnost známek jisté smrti, její záchrana již nebyla možná. Druhá žena byla převezena v kritickém stavu do novojičínské nemocnice,” popisuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

I ta ale později také bohužel zemřela. Policisté ve spolupráci s hasiči musí nyní zjistit, kde se jedovatý oxid uhelnatý v domě vzal. Je možné, že si ženy ráno vařili na plynovém sporáku a nedostatečně ho uzavřely. Plyn pak po celou dobu unikal do vzduchu. Velký význam má v těchto případech instalace detektorů plynu. “Je to základní technický prostředek, který upozorní toho, kdo je v nebezpečí, že se něco děje,” potvrzuje ředitel HZS MS kraje Vladimír Vlček.

Detektory plynu a hlásiče požáru mohou přitom získat senioři nad 65 let zdarma. Stačí o ně zažádat v Senior pointech na 15 místech celého MS kraje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy