Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kristova babička byla vypátrána po 15 letech. Stála v suchu ve stodole

Frýdeckomístečtí policisté si zaslouží pochvalu. Není právě obvyklé, aby byl nějaký kradený předmět vypátrán až po 15 letech. Nyní se to podařilo v případu ztraceného sousoší sv. Anny Samotřetí, které bylo ukradeno z kostela u Zbirohu v Plzeňském kraji. Policii pomohli pracovníci památkového ústavu, kteří si všimli inzerátu.

Po otevření hranic byly krádeže církevních památek kvůli poptávce v Německu na denním pořádku. V roce 2005 zloději vybílili také kostel sv. Filipa a Jakuba ve Lhotě pod Radčem. I když byli polapeni a skončili ve vězení, socha sv. Anny Samotřetí se nenašla. Uplynulo 15 let a nikdo už ani nedoufal, když se najednou objevil inzerát na její prodej. Památkáři jej zachytili a informovali policii. "Socha byla vypátrána při domovních prohlídkách v hospodářské usedlosti v okrese Rokycany. Prohlídky prováděli policisté z územního odboru Frýdek-Místek," vysvětluje kriminalista Jan Syslo. 

Majitel tvrdí, že sochu koupil v dobré víře. Že je kradená ho nenapadlo. Je sběratel uměleckých předmětů. V inzerátu sochu nabízel za 65 tisíc. Její cena je podle odborníků 5 krát vyšší. Po uzavření případu bude vrácena zpátky do kostela. "Vždy existuje naděje, že to, co je ukradeno, se vrátí. Trvalo to dlouho a jsme moc šťastní, že se socha vrátí do našeho kostela," říká farář Darius Gebala.

Policisté jednání překupníka hodnotí jako legalizaci výnosů z trestné činnosti. Obviněn ale zatím nebyl. Naši kriminalisté se případem zabývali kvůli jeho vazbám na Frýdeckomístecko. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků