Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji bude leteckou záchranku zajišťovat nová společnost. Je sice levná, ale padají ji vrtulníky

Leteckou záchrannou službu v Moravskoslezském kraji bude opět zajišťovat nová společnost. Ministerstvo zdravotnictví tentokrát vybralo slovenskou firmu Air-Transport Europe, která nabídla nejnižší cenu. Krajští záchranáři vyhlížejí její nástup s obavami. Na Slovensku, kde tato firma létá, ji už havarovaly tři vrtulníky.

Letecká záchranná služba MS kraje je nedílnou a také důležitou součástí záchranného systému našeho regionu. Funguje od roku 1989. V roce 2017 se po 14 letech měnil provozovatel a od ledna příštího roku nás čeká další změna. Ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví nabídla nejnižší cenu slovenská společnost Air-Transport Europe, která už létá na Olomoucku. „Po podpisu nájemních smluv na střediska s krajskými zdravotnickými záchrankami jsme podepsali smlouvu i s Ministerstvem zdravotnictví. Nyní se zaměříme na výběr záchranářského vrtulníku a nábor pilotů. Platí, že budeme usilovat o současné piloty z ostravského střediska a dále pokračujeme s našimi dosavadními piloty ze střediska v Olomouci,“ potvrdil ředitel společnosti ATE Milan Hoholík.

Krajští záchranáři z nového provozovatele příliš radost nemají. Zvykli si už na rakouskou firmu HAT a byli s ní spokojeni. Nejnižší cena nemusí být zárukou kvality a spolehlivosti. "Máme tady provozovatele, který od roku 2006 do roku 2016 pohřbil 3 kompletní posádky. Zahynulo 11 lidí při třech smrtelných haváriích. Všechno byly víceméně pilotní chyby," krčí rameny ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř.

V Ostravě bude i nadále létat celkem 5 pilotů, kteří budou mít jeden stálý a jeden záložní vrtulník.  Letecké záchranáře čeká další přeškolování a výcvik, což patří k povinnostem provozovatele. V loňském roce měl vrtulník s volacím znakem "Kryštof 5" v našem kraji celkem 552 misí. Více než stovka letů proběhla v noci. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků