Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči z Havířova a Karviné hasili požár lesa. Plameny rychle rozšiřoval vítr

K požáru lesa byli hasiči voláni v pondělí odpoledne na pomezí Havířova, Karviné a Orlové. Oheň poškodil několik desítek stromů i nedávno vysazené mladé stromky.

Požár lesního porostu na hranici Havířova, Karviné a Orlové hasili v pondělí odpoledne profesionální a dobrovolní hasiči z Havířova a další jednotka z profesionálů z Karviné.

Jedná se zřejmě o první případ jarního požáru. Hořelo převážně suché listí a tráva. Plameny však ve větrném počasí rychle postupovaly v šířce až 200 metrů. Oheň poškodil několik desítek stromů a také nedávno vysazené mladé stromky v takzvané oplocence.

Hořet začalo patrně po poledni v místech, kde čas od času zakládají ohně sběrači drahých kovů. Ti se snaží zbavit elektrické kabely plastové izolace, nebo zapalují hromady pneumatik, aby z nich získali kovovou výztuž. 

“Jednalo se o požár travního porostu a listí v lese na ploše o rozloze asi 200 x 200 metrů. Největší problém byl s příjezdem a rozloha požářiště. Zásah jsme řešili více C proudy a jednoduchými hasebními prostředky,” popsal velitel zásahu Petr Bochenek z havířovské stanice HZS MSK. 

Komplikací pro hasiče byl příjezd k požářišti. To se nacházelo v odlehlé a špatně přístupné lokalitě mezi černouhelnými doly. Příjezd hasičům usnadnila oznamovatelka, která na ně počkala u silnice a k místu je dovedla. 

“Šla jsem na procházku do lesa a když jsem přišla tady na to místo, tak jsem viděla, že tady hoří na poměrně velké ploše. Tak jsem zavolala hasiče. V minulosti už jsem tady volala hasiče, protože čas od času tady lidé vypalují kabely nebo nějaký odpad, který tady vyvezou.Takže jsem ráda, že jsem to tady našla, jinak by se to mohlo rozšířit na ještě větší plochu,” řekla oznamovatelka Dagmar Adámková. 

Hasiči plameny zdolali za několik desítek minut. Jedna jednotka na místě zůstala pro případ, kdyby se plameny opět rozhořely. 

“Z důvodů povětrnostních podmínek bylo dobře, že byl požár rychle ohlášen a paní oznamovatelka na nás počkala při příjezdu, což nám velice pomohlo. Po dohašení na místě necháme na místě ještě na pozorování jednotku sboru dobrovolných hasičů,” dodal velitel zásahu Petr Bochenek.

Hasiči v tomto jarním období opět varují před zakázaným vypalování trávy. I to často končí požáry větších ploch a lesních porostů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků