Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jsou rychlé, levné, ale neměří správně. 8 z 10 rychlotestů na koronavirus nefunguje, zjistili hygienici

Rychlotesty, které dorazily z Číny hlásí chyby. Hygienici v Moravskoslezském kraji je o víkendu vyzkoušeli a zjistili, že 8 z 10 testů nefunguje. Navrhují je proto použít pouze pro testování lidí, kteří si prošli karanténou a žádné příznaky se u nich neprojevily.

Jsou rychlé, levné, ale nefungují správně. Část ze 150 tisíc rychlotestů na koronavirus, které dorazily do Česka minulý týden dostal i Moravskoslezský kraj. Zdejší hygienici už je otestovali a výsledek je vůbec nepotěšil. „Bohužel ta chybovost byla poměrně velká, kolem 80 procent,“ řekla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová.

Hygiena teď čeká na výsledky testování v rámci celé země a podle toho rozhodne o dalším postupu. Obecně už teď navrhuje, aby byly rychlotesty použity pouze u lidí, kterým skončila čtrnáctidenní karanténa. „Zvažujeme, že je zařadíme jen u lidí, kterým končí karanténa, nebyli nikdy pozitivně testováni, protože nám to pracuje s protilátkama,“ dodala Svrčinová.

Hejtman Ivo Vondrák doplnil, že kraj měl podezření už v minulosti, že testy nejsou kvalitní. „Od začátku jsme ty podezření nějaká měli a myslím si, že se potvrzuje, že to rozhodnutí bylo správné, protože pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test, ukázalo se, že to nelze.“

V rámci dalších opatření v boji s koronavirem zavede kraj ve čtvrtek provoz vlaků podle nedělního jízdního řádu. „S tím, že tam je asi 45 spojů, takových těch Bílovec - Studénka, Suchdol – Studénka, který jezdí ráno na šichtu mezi 4 a 6 hodinou, takže bude zabezpečený návoz lidí na směny,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Autobusová doprava zahájí víkendový provoz také, ale až od 1. dubna. Hejtman zároveň vyzval všechny provozovatele parkovišť, aby je okamžitě otevřeli a nenechali lidi u závor mačkat tlačítka, přes které by se mohl virus šířit.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků