Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hrozí omezení těžby uhlí? Českým šachtám budou kvůli karanténě scházet horníci z Polska

Důlní společnost OKD provozující černouhelné šachty na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, řeší problém s možným nedostatkem horníků. V místních šachtách v současné době pracují necelé dva tisíce horníků z Polska. Polsko však kvůli riziku nákazy koronavirem Covid-19 přijalo opatření, podle kterého musí každý, kdo se vrací ze zahraničí, do karantény.

“Nové opatření polské vlády se bude týkat hlavně polských zaměstnanců našich dodavatelských firem, které pro OKD realizují některé práce v podzemí. Kolika Poláků z celkem 1800 lidí se ale konkrétně dotkne, nelze v tuto chvíli předjímat. Proto má vedení OKD nyní jedinou možnost a pracuje na přípravě zajištění těžby zohledňující tento stav,” informoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský. 

Někteří polští havíři, kterým se nevyplácí každodenní dojíždění, jsou ubytovaní na českém území. Mnoho jiných však dojíždí a ti se nyní rozhodují, zda si najdou ubytování v Česku, nebo zůstanou doma. 

Polské zaměstnance mají také v Třineckých železárnách. 

"Z celkového počtu zhruba 7 tisíc zaměstnanců dojíždí z Polska jen asi 160. Zajišťujeme pro ně ubytování, pokud ho budou chtít využít. Případný výpadek pracovníků by však neměl mít na chod železáren vliv," řekla v pátek TV Polar mluvčí Třineckých železáren Petra Macková. 

Poláci pracují i v Nemocnici Třinec. Jak potvrdil ředitel Zdeněk Matušek, je jich jen pět a mají ubytování na české straně hranice. 

Karanténní opatření se týká také těšínského dvojměstí. Dosud mohli lidé překračovat hranici s propustkou kvůli zaměstnání. 

“Těšín stojí před těžkou zkouškou. V platnost vstupují nová omezení znemožňující přecházení hranic bez nutnosti podstoupit karanténu také pro osoby pracující v českém příhraničí. Jde o tisíce obyvatel našeho města a celé oblasti. Mají své firmy v Českém Těšíně, pracují v dolech a továrnách. Mohou si vybrat buď ztrátu práce, nebo dlouhodobý pobyt na druhé straně hranice,” sdělila mluvčí radnice v polském Těšíně Katarzyna Koczwara.

Strach z nákazy koronavirem mají i horníci v šachtách. Respirátorů je málo a někteří havíři je nenosí

V koronavirem rozdělených Těšínech si Češi a Poláci posílají pozdravy přes řeku

Starostky Těšínů nedoporučují lidem kvůli nákaze koronavirem chodit přes hranici

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků