Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Alzheimercentru Ostrava už je přes 30 nakažených

Zatím největší jednorázová testovací akce v Moravskoslezském kraji nepřinesla vůbec dobré zprávy. Ze 155 odebraných vzorků v Alzheimercentru Ostrava-Vítkovice je už přes 30 pozitivních. Jsou mezi nimi klienti, pečovatelé a také jeden student. Na další výsledky se stále čeká.

Nejhorší obavy se potvrdily. Sobotní odběry u 75 klientů a osmi desítek zaměstnanců ostravského Alzheimercentra přinesly první smutné výsledky. "V současné chvíli můžeme potvrdit 23 nakažených klientů, ale ještě neproběhlo celé testování. Co se týče zaměstnanců, tak byla nákaza prokázána u 8 z nich," informovala v úterý odpoledne mluvčí Alzheimercentra Martina Svobodová.

U zaměstnanců už jsou výsledky kompletní. Ti, kteří měli pozitivní výsledek, jsou v domácí karanténě. "Mezi nakaženými je 7 pečovatelů a 1 student, který tam pomáhal," řekl už dopoledne televizi Polar náměstek hejtmana pro sociální péči Jiří Navrátil."

Podle informací z kraje mají všichni nakažení klienti zatím zůstat v zařízení. Jeho prostory totiž umožnily rozdělení na jednu část pro nemocné a druhou pro zdravé. "Oddělili jsme od sebe klienty i zaměstnance, ale stále nemáme žádné informace o tom, jaký bude další postup. V rámci bezpečí všech klientů bychom byli rádi, kdyby bylo možné umístit nemocné pod lékařský dohled, tedy aby byli převezeni na jedno z pracovišť, které pro ně kraj zřídil," doplnila Svobodová.

V úterý dopoledne byla provedena plošná dezinfekce celého centra.

V Moravskoslezském kraji bylo podle pondělních údajů Krajské hygienické stanice už 440 nakažených. Denní nárůst tak vyskočil o 47 lidí. "Dnes černý den v některých našich domovech seniorů a lidí s mentálním postižením. Ty jsou především důvodem tohoto nárůstu. 35% z nakažených nemá žádné příznaky. Samozřejmě pro pacienty je to v daný okamžik dobře. Držme jim palce ať se to nezmění," napsal v pondělí večer hejtman Ivo Vondrák.

REPORTÁŽ: Alzheimercentrum Ostrava se o nakažené prozatím postará samo. Kraj už pro ně připravuje nemocnici v Bílovci

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

AUTOCENTRÁLA s.r.o., Hlučín nebo Ostrava
Ostrava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail