Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MSK otestuje na koronavirus všechny zaměstnance a klienty pobytových sociálních zařízení

Moravskoslezský kraj rozdělil během sobotního dopoledne zhruba 19 tisíc rychlotestů mezi 98 poskytovatelů sociálních pobytových služeb v regionu. Ve 120 zařízeních tak budou moci otestovat na koronavirus nejen všechny zaměstnance, jak nařídil ministr zdravotnictví, ale také klienty. K plošnému testování klientů se rozhodl Moravskoslezský kraj jako první v republice.

Rychlotesty se během pátku stahovaly na krajský úřad v Ostravě z 9 odběrových míst, které v regionu odebírají vzorky. Odtud míří do domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a domovů pro osoby se zdravotním postižením. Plošně testovat zaměstnance i klienty budou moci také zařízení poskytující odlehčovací pobytové služby, Moravskoslezský kraj rychlotesty zásobuje i Centrum sociálních služeb v Hrabyni, jehož zřizovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. 

„Plošně testovat zaměstnance i klienty pobytových sociálních služeb v regionu jsme se rozhodli proto, že tato skupina lidí patří k nejohroženějším nákazou koronavirem a její šíření v hromadných zařízeních je velmi rychlé a nebezpečné. Důležité je nejen otestovat zaměstnance, kteří se o klienty starají, ale také seniory a zdravotně postižené lidi, kteří v domovech žijí. Ti mohou být totiž také bezpříznakovými přenašeči,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že plošně testovat zaměstnance i klienty mohou zařízení ihned po obdržení testů. Formálně jim to nařídí v úterý po Velikonocích. 

„Většinou si pro testy přijížděli rovnou ředitelé těchto zařízení. S nadšením je přebírali, mají samozřejmě i obavy, zda se nákaza v jejich domovech neprojeví. Ale přesto, nebo právě proto chtějí začít s testováním ihned, aby zabránili případnému šíření viru,“ řekl náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil. 

Upřesnil, že pomocí rychlotestů bude otestováno na přítomnost protilátek na koronavirus 8673 klientů pobytových sociálních služeb a 9711 zaměstnanců. 

„Za 14 dnů testy zopakujeme. Rychlotestů je dostatek a počítáme s dalšími dodávkami. Na odběrových místech jich zůstalo ještě 18 tisíc pro ty lidi, kterým končí karanténa,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Navrátil s tím, že kraj situaci koordinuje se zdravotnickou záchrannou službou a hygieniky. 

„Pokud test ukáže přítomnost protilátek, zařízení vědí, jak mají dále postupovat. To znamená, kontaktovat hygienickou stanici, která nařídí klasický velký PCR test. Ke klientovi vyšle výjezdový odběrový tým, kterému už začala pomáhat i armáda, zaměstnanci se budou moci dopravit na odběrové místo vlastními auty,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Navrátil.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

VADO TRANS, s.r.o. - okres Pardubice

od 15 000 Kč/měsíc

Detail

Mercedes cars & servis s.r.o.

od 30 000 Kč/měsíc

Detail

KRAJSKÝ SOUD V BRNĚ

od 19 730 do 28 920 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků