Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj připravuje plošné testování vzorku obyvatel. Nemocných by mohlo být méně, než odhadují odborníci

Z výsledků testování na Covid 19 v sociálních zařízeních v našem kraji prozatím vyplývá, že nemocných je méně, než prozatím odhadují odborníci. Proto MS kraj chystá plošné testování vybraného vzorku populace, které by mělo čísla zpřesnit.

V MS kraji začalo o víkendu plošné testování klientů a pracovníků sociálních služeb. Ve 120 zařízeních je přibližně 10 tisíc pracovníků a 9 tisíc klientů. Do úterý bylo otestováno 3 a půl tisíce vzorků, ze kterých bylo pozitivních pouze 13 testů. Podle hejtmana Ivo Vondráka to nasvědčuje, že celkově je zřejmě nemocných méně, než odhadují odborníci. Proto chce kraj provést plošné testování populace. "Zahájíme průzkum, který bude od pondělka fungovat také v Praze. Budeme využívat protokoly, které jsou v tomto projektu připraveny. Chceme otestovat 10 tisíc lidí. V první fázi v oblastech, které jsou koronavirem zatíženy nejvíce. Bude to Ostrava, Frýdek-Místek a další," potvrzuje hejtman MS kraje Ivo Vondrák. S plošným testováním populace by měla pomoci města a obce. "Zítra to proberu se starosty a primátory. Chci je vyzvat k tomu, aby se dohodli, jak oslovit populaci, která by se dostavila k těmto odběrům," dodává dále hejtman.

V Moravskoslezském kraji se v minulých dnech objevila hromadná nákaza v Alzheimercentru Ostrava, v němž onemocnělo 42 klientů a 17 zaměstnanců, a také v Domově pro seniory Iris v Ostravě. Pozitivní test na Covid-19 mělo 22 jeho klientů a osm zaměstnanců.

V domovech seniorů začalo rozsáhlé testování personálu i klientů pomocí rychlotestů

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy