Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ekologičtí aktivisté z Karvinska vydírali firmy, které chtěly stavět. Chtěli pak platit za posouzení vlivu stavby na brouky

Už v roce 2017 jsme vás informovali o povedené dvojici ekologických aktivistů z Karvinska, kteří vydírali firmy po celém kraji a chtěli výpalné za to, že nebudou blokovat stavební řízení. Policisté během rozsáhlého vyšetřování zjistili 7 takových případů a obvinili dalších 5 lidí. Mezi nimi i jednoho úředníka z odboru životního prostředí.

Brouk svižník, otakárek fenyklový nebo třeba čmelák...všichni tito živočichové posloužili při vydírání investora stavby továrny na baterie v Horní Suché v roce 2016. Chráněný hmyz použili ve svém posudku dva ekologičtí aktivisté, aby zkomplikovali stavební řízení. Za stažení námitek chtěli úplatek. Jenže šéf firmy vše ohlásil a začalo dlouhé vyšetřování. "Kriminalisté postupným dokumentováním jednání dvojice zjistili, že muži měli vstupovat pod záminkou ochrany krajiny, přírody a životního prostředí do správních řízení u správních orgánů vedených k jednotlivým investičním stavebním akcím, a to v rámci celého Moravskoslezského kraje a žádali úplatky," potvrzuje šéf hospodářské kriminálky Martin Válek. 

Kdo chtěl stavět rychle a tedy bez problému s ekology, musel zaplatit. Například tak, že si u jejich komplice objednal, samozřejmě za úplatu, posudek dřevin či případný vliv stavby na brouky apod. Do vydírání a úplatků byl zapojen i jeden úředník magistrátu. "Působil na jednom magistrátu v rámci MS kraje na odboru životního prostředí. Zajišťoval dodávání znaleckých posudků pro zmíněnou, účelově založenou právnickou osobu," doplňuje kriminalista.

Úplatky byly v řádech desetitisíců korun. Nejvíce požadovali úplatek 1 milion 400 tisíc, který ale vyplacen nebyl. Stíháno je celkem 7 osob a tři firmy. Obviněným hrozí až 8 let vězení.  
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Atak - bezpečnostní služba s.r.o.

od 17 800 do 17 800 Kč/měsíc

Detail

Základní škola a mateřská škola Holetín

od 30 270 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

BOVA Březnice spol. s r.o. - Jedovnická

od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků