Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hotovost by se měla používat jen minimálně, na hrady a zámky nejlépe s elektronickou vstupenkou

Hrady, zámky a muzea v Moravskoslezském kraji postupně obnovují provoz. Návštěvníky ale čeká řada změn, při vstupu budou muset dodržovat hygienická opatření, rozestupy , v prohlídkových skupinách bude snížený počet lidí a doporučuje se i nákup vstupenek online.

Otevření památek už všichni netrpělivě vyhlížejí. V Moravskoslezském kraji už je zpřístupněn například Zámek Frýdek-Místek, Žerotínský zámek v Novém Jičíně, Archeopark v Chotěbuzi a nebo hrad Hukvaldy, který za první víkend navštívilo 1200 lidí, museli pouze dodržet nařízená opatření.

"Především nošení roušek, dezinfekce rukou před vstupem do areálu a udržování odstupů, alespoň dva metry," popisuje kastelánka hradu Hukvaldy Barbora Kožušníková.

Hrad také navýšil počet průvodcovských prohlídek, podobná a další opatření chystají i jiné památky.

"A to z jedné na tři za jednu hodinu, protože jsme snížili počet účastníků v jedné komentované prohlídce na 30 osob," doplnila Kastelánka.
"V rámci všeobecných opatření dochází k desinfekci a čištění exponátů, k mimořádnému uklízení po návštěvách, je také zavřená toaleta ve společných prostorách," informuje náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Návštěvníkům se zároveň doporučuje, aby platili vše platební kartou, hotovost by chtěli na památkách přijímat minimálně.

"Další věc, co bych chtěl požádat návštěvníky, tak aby pokud možno maximálně využívali online nákup vstupenek přes náš systém, kde se můžou zaregistrovat na určitou hodinu, na určitý den, aby nemuseli čekat," doplnil náměstek.

Hrady, zámky a muzea letos otevřely zhruba o měsíc a půl později a proto by chtěly mít prodlouženou sezónu až do listopadu či do prosince.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy