Vyznačení historické zemské hranice mezi Moravou a Čechami odnesli dva muži z Brněnska obviněním z poškozování cizí věci. Hranici totiž vyznačili barvou na silnici. Podle silničářů způsobili škodu za zhruba 7 tisíc korun. My jsme se podívali, jak je to s někdejší zemskou hranicí mezi Moravou a Slezskem. Obě území dala jméno Moravskoslezskému kraji. Někteří lidé si někdejší vymezení českých zemí vybavují, jiní už méně.
Anketa: "Jsem z Frýdku a vím, že je to na slezské části, zatímco Místek je na Moravě. Nemyslím si, že se tím lidé nějak zatěžovali, ale jako připomínka někdejších zemských hranic to označeno být může."
Například v obci Ostravice na Frýdecko-Místecku mají hranici mezi Slezskem a Moravou vyznačenou hned na dvou místech.
Pavlína Stankayová, starostka Ostravice: “Ty cedule, které jsou u silnice umístěné, se tam dávaly už za minulého vedení obce. V podstatě to nemá žádný speciální význam. Spíše, aby si lidé uvědomili, že tady ta hranice vede, je to historická zemská hranice, která odděluje Moravu a Slezsko. Hranici určuje řeka Ostravice. Část obce máme ve Slezsku a část na Moravě.”
Zemská hranice rozděluje například slezský Frýdek od moravského Místku, podobně jako na moravskou a slezskou rozděluje i Ostravu.
Jana Pondělíčková, mluvčí obvodu Slezská Ostrava: “Řeka Ostravice dělí nejen samotnou Ostravu, a to městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz a naši Slezskou Ostravu, ale je také dělící čárou mezi Moravou a Slezskem. Já osobně tuto hranici každý den překračuji při cestě do práce, jelikož bydlím v Moravské Ostravě a každý den přes most přecházím na Slezskou Ostravu.”
Oficiálními značkami mají moravsko-slezskou hranici vyznačenou také ve Studénce na Novojičínsku.